الو رایانه

آشنایی با cpanel

آشنایی با cpanel

 

اگر به تازگی به دنیای وب و هاستیگ وارد شده‌اید قطعا با مفاهیم و اصطلاحات ناآشنای زیادی روبرو خواهید شد. شاید تا به حال نام سی‌پنل (Cpanel) به گوشتان خورده باشد و سوالاتی از این قبیل برای شما پیش آمده باشد :

 

سی پنل چیست ؟

هاست سی پنل چیست ؟

کنترل پنل سی پنل چه امکاناتی را به کاربران ارائه میدهد ؟

چگونه کارکردن با سی پنل را در کمترین زمان یاد بگیریم ؟

سی پنل چیست ؟ و چرا از آن استفاده می کنیم ؟

سی پنل (Cpanel) یکی از محبوب ترین کنترل پنل‌های میزبانی وب یا همان وب هاستینگ است. سی پنل مبتنی بر سیستم عامل لینوکس می‌باشد و شناخته شده‌ترین ابزار برای مدیریت سرورها و هاست‌های لینوکسی در سراسر جهان می‌باشد.

 

از مهمترین دلایل محبوبیت این کنترل پنل آمریکایی میتوان به سهولت استفاده از آن اشاره کرد. رابط کاربری ساده و کاربردی به راحتی تمام خدمات را در یک مکان واحد تجمیع کرده و امکان مدیریت آن را برای کاربر فراهم می کند.

 

از جمله امکاناتی که سی پنل در اختیار کاربران قرار میدهد میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

مدیرت کامل وبسایت

پیمایش فایل ها و فولدر ها با استفاده از “File Manager”

ایجاد “Email Account” و مدیریت آن

بک آپ گرفتن از اطلاعات به صورت کامل و بخش بندی شده

معایب و مزایای سی پنل

از مهم‌ترین مزایای سی‌پنل می‌توان یادگیری آسان، سهولت در استفاده، صرفه‌جویی در وقت و هزینه، نصب‌کننده خودکار نرم‌افزار، در دسترس بودن مطالب آموزشی، پشتیبانی آنلاین و… را نام برد. سرعت لود سریع کار با این کنترل‌پنل را برای شما اسان خواهد کرد.

 

امکان مشاهده پهنای باند و فضای دیسک قبل از به پایان رسیدن، یکی از مزایایی است که Cpanel در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این در صورت استفاده از سی‌پنل می‌توانید برای خود ساب دامنه، پارک دامنه و دامنه‌های افزوده ایجاد کنید. امکان مدیریت ایمیل‌ها، پاسخگویی خودکار ایمیل‌ها و غیره از جمله دیگر مزایایی است که با استفاده از این کنترل پنل از آن‌ها بهره‌مند شوید. در ادامه تمام این موارد را خواهید آموخت. پس با ما همراه باشید.

 

مطالعه کنید:  آموزش ۰ تا ۱۰۰ راه اندازی وبسایت

اساسی‌ترین مشکل سی‌پنل تحریم بودن ایرانیان از طرف شرکت است که برای استفاده از هاست لینوکس ایران کمی دردسر خواهد داشت. اما تمامی سرویس‌های گنجه بر روی این کنترل پنل محبوب ارائه می‌‌شود و کاربر هیچ گونه نگرانی دردسری در این مورد نخواهد داشت.

 

آموزش سی پنل

همانطور که اشاره شد شما می‌توانید برای مدیریت هاست و یا سرور خریداری شده خود از کنترل پنل سی‌پنل استفاده کرد. اولین قدم برای استفاده از سی‌پنل وارد شدن به آن است. سوالی که پیش می آید، چگونه وارد سی پنل شویم؟ از طریق دو آدرس زیر می‌توانید به سی‌پنل خود وارد شوید :

 

https://yoursitename.com/cpanel

 

https://yoursitename.com:2083

 

به جای آدرس yoursitename.com نام دامنه خود را وارد کنید. بعد از خرید هاست باید از طرف شرکت یک ایمیل ارسال شود که اطلاعات ورود به هاست در آن موجود است.

 

بعد از وارد کردن نام کاربری “Username” و رمزعبور “Password”، با تصویر زیر که همان محیط ابتدایی سی‌پنل است مواجه می‌شوید.

 

به محض ورود به سی‌پنل در سمت راست صفحه با کادری مواجه می‌شوید که اطلاعات ارزشمندی مانند میزان پهنای باند استفاده شده، میزان فضای استفاده شده از هارد دیسک شما، دامین در حال استفاده ، آی‌پی کاربر و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

بخش های اصلی سی پنل

بخش‌های اصلی سی‌پنل همانطور که مشاهده کردید شامل چند قسمت عمده است. در ادامه تمام موارد را تک به تک بررسی خواهیم کرد.

 

فایل ها – Files

 

در بخش اول که همان مدیریت فایل‌ها است شما می‌توانید به صورت مستقیم و یا با استفاده از اکانت FTP فایل‌های مورد نظر خود را آپلود کنید؛ همچنین بک آپ گیری از فایل‌های موجود در هاست یا سرور از طریق این بخش امکان‌پذیر است.

 

بخش فایل در سی‌پنل شامل موارد زیر است :

 

Backup

Backup Wizard

Directory Privacy

Disk Usage

File Manager

FTP Accounts

FTP Connections

Images

Web Disk

 

ابزارهای پایگاه داده – Database

 

اگر وب سایت شما از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفده می‌کند، قطعاً به دیتابیس‌ها برای نگهداری و دسته بندی مطالب، پست‌ها و تمامی اطلاعات موجود در وب‌سایت نیاز خواهید داشت.

 

بخش پایگاه داده در سی‌پنل شامل موارد زیر است :

 

MySQL Database Wizard

MySQL Databases

phpMyAdmin

Remote MySQL

ابزار های دامنه – Domains

برای وبمسترها و طراحان سایت استفاده از ساب دامین‌ها “Subdomain”، ریدایرکت کردن “Redirect”، استفاده از ادان دامین‌ها “Addon domain” از جمله کارهاییست که دائما با آن مواجه خواهند بود. برای این منظور کنترل پنل سی‌پنل این امکانات را در ابن بخش در اختیار کاربران قرار داده است.

 

بخش دامنه ها در سی پنل شامل موارد زیر است :

 

Addon Domains

Aliases

DNS Manager

Preview Website

Redirects

Subdomains

ابزار های ایمیل – Email

 

با توجه به پکیج تهیه شده از سوی کاربر ممکن است هاست سرویس ایمیل داشته باشد. برای مدیریت ایمیل‌هایی ایجاد شده روی یک سرویس از این بخش استفاده می‌شود.

 

با استفاده از این بخش شما قادر خواهید بود صندوق دریافتی مانند Info@ganje.host بسازید و از همان طریق به ارسال ایمیل نیز اقدام نمایید.

 

بخش ایمیل‌ها در سی‌پنل شامل موارد زیر است :

 

Address Importer

Apache SpamAssassin

Autoresponders

Default Address

Email Wizard

Encryption

Forwarders

Global Filters

MX Entry

Track Delivery

User Filters

آمارگیر ها – Metrics

از این قسمت برای زیر نظر داشتن آﻣﺎر ﺑﺎزدﯾﺪ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ دﯾﮕﺮ اﺟﺰاء ﻣﻬﻢ سایت استفاده می‌شود. ﺑﺎ در ﻧﻈﺮ داﺷﺘﻦ اﯾﻦ آﻣﺎر می‌تواﻧﯿﻢ ﺑﻪ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺳﺎﯾﺖ ﺧﻮد ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﻢ و ﺟﻠﻮی ﺑﺮوز ﺧﻄﺎﻫﺎ را ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ. آمارهایی مانند ﻣﯿﺰان ﻣﺼـﺮف ﭘﻬﻨـﺎی ﺑﺎﻧﺪ، میزار کاربران ورودی به سایت و … را مشاهده نماییم.

 

آمارگیرها شامل موارد زیر هستند :

 

Awstats

Bandwidth

CPU and Concurrent Connection Usage

Errors

Raw Access

Visitors

Webalizer

Webalizer FTP

ابزار های تنظیماتی – Preferences

 

از این ابزارها ﺑﺮای ﺗﻐﯿﯿﺮ رﻣﺰ ﺣﺴﺎب ﺳﯽﭘﻨﻞ، ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻗﺎﻟﺐ، ﺗﻐﯿﯿﺮ زﺑﺎن، ﺗﻐﯿﯿﺮ اﻃﻼﻋﺎت ﺗﻤـﺎس و ﻣـﺪﯾﺮﯾﺖ زﯾـﺮ ﺣﺴـﺎب‌های زیر مجموعه می‌توان استفاده کرد.

 

ابزارهای تنظیماتی شامل موارد زیر هستند:

 

Change Language

Change Main Domain

Getting Started Wizard

Manage Resources

Shortcuts

Update Contact Info

Video Tutorials

ابزار های امنیتی – Security

بلاک کردن (مسدود کردن) دﺳﺘﺮﺳﯽ اﺷﺨﺎص ﺧﺎﺻﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺖ،ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ از ﭘﻮشهﻫـﺎﯾﯽ ﮐـﻪ ﺣـﺎویِ رﻣـﺰ ﻋﺒـﻮر ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﻣﺼﺮف ﭘﻬﻨﺎی ﺑﺎﻧﺪ ﺳﺎﯾﺖ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ مدیریت ﺗﻨﻈﯿﻤﺎت فایروال نیز از همین قسمت می باشد.

 

 


مقالات مرتبط

چگونگی استفاده از آی پی استاتیک

رفع مشکل دسترسی به فایلهای share در ویندوز ۱۰ | تنظیمات share در شبکه

آموزش تنظیم و تغییر DNS در اندروید و آیفون Android , iPhone

چگونه از راه دور رایانه مان را روشن کنیم؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه