الو رایانه

تغییر نوع عملکرد کلید Fn در لپ ‌تاپ‌ های ویندوزی و مک

تغییر نوع عملکرد کلید Fn در لپ ‌تاپ‌ های ویندوزی و مک

آیا تا به‌حال از ۱۲ کلید بالای صفحه کلید استفاده کرده اید ؟ اکثر ما آنها را نادیده می گیریم و نمی دانیم که چه کاری انجام می دهند ،اما در واقع آنها کاربردهایی متنوعی دارند که به ما در تجربه ی سریع تر و کارآمدتر هنگام استفاده از کامپیوتر کمک می کنند. این کلید ها به کلید های تابع یا Function key معروف هستند.

برخی از آنها کارامد تر از بقیه هستند و بسیاری از آنها بسته به برنامه ای که در حال اجرا است عملکرد مختلفی دارند. اکثر کاربردهای این کلید ها روی آنها با اشکال مختلف مشخص شده مثل help یا کم کردن نور صفحه یا زیاد کردن صدا اما آیا می توان نحوه عملکرد آنها را تغییر داد و به روش دیگری از آنها استفاده کرد؟ ما این موضوع را در این مقاله از دو جهت بررسی می کنیم نحوه استفاده از این کلید ها در لپ تاپ های ویندوزی و در قسمت دوم نحوه استفاده از آنها در دستگاهای مبتنی بر Mac os، اگر به این موضوع علاقه دارید با تیم الو رایانه در ادامه همراه باشید .

دستگاه ویندوزی :

روش اول:

ساده ترین روش این است که از قابلیت تغییر یا قفل کردن کلید ها به صورت فیزیکی استفاده کنیم ، اما شاید بپرسید چه طور ، در اکثر لپ تاپ ها کلید وجود دارد که علامت قفل روی آن دیده می شود یا عبارت lock رو آن نوشته شده است ، می توان گفت در اکثر لپ تاپ های امروزی این قابلیت بر روی کلید ecs درج شده و علامت قفل در آنجا دیده می شود برای انجام این کار کافیست دکه fn  را روی صفحه کلید به علاوه دکمه ای که در بالا توضیح داده شد همزمان بفشارید تا یا کلید های تابعی قفل شوند یا قابلیت ثانویه آنها فعال شود و بتوانید از آن استفاده کنید .

روش دوم :

این روش نیز به سادگی روش بالا می باشد کافیست منوی استارت خود را باز کرده و عبارت windows mobility center را جستجو کنید اولین نتیجه را باز کرده و سپس طبق عکس می توانید  گزینه مربوطه را بر روی حالت دلخواه خود بگذارید ، که شامل یک حالت پیشفرض و حالت دوم که باعث قفل شده حالت پیش فرض می شود و قابلیت های ثانوی را برای شما فعال می کند.

روش سوم :

اگر با نحوه  ورود به بایوس و محیط آن آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم از انجام این روش صرف نظر کنید زیرا ممکن است تنظیمات لپ تاپ خود را بهم بریزید ، ولی در صورت آشنایی وارد محیط بایوس شوید با وارد منوی main شوید تا بتوانید طبق عکس زیر قابلیت های ثانوی کلید fn را تغییر دهید .

دستگاه mac :

 

در Macbook و iMac کنار کلیدهای فانکشن آیکونی وجود دارد که به عملکرد کلی کلید اشاره می‌کند اما در هر نرم‌افزار، ممکن است عملکرد دکمه‌ها متفاوت باشد. در مک‌بوک‌های جدید، بعضاً نمایشگر لمسی باریکی به اسم Touch Bar تعبیه شده است و آیکون‌های موجود در آن به تناسب اپلیکیشن، تغییر می‌کند. اعمالی که در گذشته به کمک کلیدهای فانکشن انجام می‌شد، تدریجاً به تاچ بار منتقل می‌شود و کارایی این نوار لمسی توسعه پیدا می‌کند.

 

برای انجام این کار در Mac os اول منوی  System Preferences از طریق کلیک کردن روی علامت اپل باز کنید سپس به قسمت صفحه کلید یا keyboard  بروید و طبق عکس برای در صورت تمایل به تغییر کلید های تابعی تیک گزینه  Use all F1, F2, etc. Keys as Standard Function Keys را بزنید تا این قابلیت برای شما فعال شود.

همانطور که مشاهده کردید این کار بسیار ساده است و تنها با انجام چند مرحله ساده این کار قابل انجام است اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر در این زمینه می باشید می توانید از مقاله زیر استفاده کنید .

 

آموزش زمان‌بندی حذف فایل از سطل زباله ویندوز ۱۰ و مک

سیاه شدن صفحه لپ تاپ asus بعد از ویندوز آپدیت

کار نکردن وب کم لپ تاپ و دلایل و نشانه ‎های آن

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه