الو رایانه

تفاوت بین دست بند های miband 4 و honor band 5

تفاوت بین دست بند های miband 4 و honor band 5

دستبندهای سلامتی در ابتدا صرفا برای افرادی بود که ورزش می کنند و می خواهند حرکات و وضعیت سلامتی خود را در قالب اعداد بهتر درک کنند. اما حالا دستبندهای سلامتی علاوه بر یک ابزار سلامتی همگانی تبدیل به ابزاری برای مد و فشن مانند اکسسوری های زیبایی شده است. شیائومی و هانر یکی از بزرگترین تولیدکننده های دستبندهای سلامتی هستند که بخاطر امکانات بالا و قیمت پایین خصوصا در کشورهایی مثل ایران محبوب شده اند.

بسیاری از افراد در زمان خواندن توضیحات امکانات هر دو دستبند سلامتی، دچار سردرگمی می شوند و نمی توانند انتخاب خود را نهایی کنند. حالا میخواهیم در این مطلب بصورت جامع این دو دستبند را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. بخشی از این مطلب از تجربه کاربری نویسنده و بخشی دیگر نیز از سراسر وب و نظرات کاربران الورایانه جمع آوری شده است.

ظاهر دستگاه

بیایید از اولین چیزی که به چشممان می خورد شروع کنیم. ظاهر دستبندها! دستبند سلامتی Mi Band 4 تقریبا مشابه یک مستطیل با لبه های گرد می باشد. اما هانربند ۵ به شکل مستطیلی با گوشه های تیز طراحی شده است.

بند دستبند

بندهای این دستبندها در واقع چیزی است که به شما اجازه می دهد در دنیای مد و فشن هم پا بگذارید. بند دستبند سلامتی Mi Band 4 اطراف خود دستگاه را نیز فرا می گیرد در نتیجه تنها حاشیه مشکی بالا و پایین صفحه نمایش است که به رنگ مشکی باقی خواهد ماند. به سادگی می توانید هسته اصلی را از بند خارج کنید و داخل بند دیگری بگذارید.

Honor Band 5 اما انتخاب را تا حدی از کاربر گرفته. درست است که می توان بند این دستبند را هم تعویض کرد. اما در هر صورت دستگاه اصلی مشکی می باشد و با تعویض بند نیز کاملا مشخص می باشد زیرا بندآنربند ۵ مانند ساعت های معمولی بوده و از دو قسمت تشکیل شده هرکدام یک طرف ساعت بسته می شوند.

برنده ی این بخش: مسلما نمی توان به هیچکدام بخاطر طراحی خرده گرفت زیرا هرکدام بنابر سلیقه افراد مختلف طراحی شده. اما در بازار ایران بخاطر بیشتر بودن بندهای Mi Band 4 و خصوصا تغییر کاملتر رنگ ساعت به نسبت رقیب، برنده را می توان Mi Band 4 اعلام کرد.

پین بند ساعت

از طرفی بستن بند ساعت یا به اصطلاح قفل یا پین بندها نیز به نوعی می تواند تعیین کننده برنده باشد. در نتیجه این بخش را بصورت جداگانه ای توضیح خواهیم داد. بند دستبند شیائومی به صورت میخی طراحی شده و تنها با رد شدن از یک سگک و زدن میخ در سوراخ ها ساعت در مچ شما نگهداری می شود.

اما هانر راهی دیگر را پیش گرفته که بیشتر شبیه ساعت های معمول است و شاید کمی هم راحت تر! این بند پس از رد شدن از سگک سوزنی، به داخل یک نگهدارنده می روند. دقیقا شبیه یه یک کمربند. تصویر زیر بیشتر گویای ماجرا است

برنده این بخش: Honor Band 5 بسیار راحت تر روی مچ شما تنظیم می شود

 

 

صفحه نمایش و صفحه لمسی

در آخرین نسخه از ساعت هوشمند شیائومی، صفحه نمایش بصورت رنگی و تمام لمسی درآمده است، این صفحه نمایش ۰٫۹۵ اینچ و از نوع AMOLED می باشد. این صفحه نمایش باعث شده تا در زیر نور مستقیم خورشید نیز بتوانید به راحتی اطلاعات ساعت را مطالعه کنید. همچنین یکی از جذابترین قابلیت های ظاهری در می بند ۴ را می توان به انتخاب واچ فیس های مختلف و حتی ساختن آن ها نامید. می توانید به راحتی هر واچ فیسی را برای دستبند خود بسازید و از آن استفاده کنید.

در طرف مقابل هانر بند ۵ قرار دارد که صفحه نمایشی با همان ابعاد و مشخصات دارد. البته این مشخصات در نسل قبلی آنربند نیز قابل مشاهده بود. یکی از کم کاری هایی که هانر دراین بخش داشته، نذاشتن حق انتخاب برای کاربر در مورد  واچ فیس های کاستوم است. در واقع شما فقط حق انتخاب واچ فیس هایی را دارید که هانر برای شما تعبیه کرده.

تاچ اسکرین یا صفحه لمسی نیز در هر دو به خوبی کار می کند اما بنابر تجربه شخصی که داشتم هانربند کمی بهتر و سریعتر عمل می کند.

برنده این بخش: Mi Band 4 بخاطر واچ فیس های کاستوم

باتری

بخش مهمی که هرفردی باید آن را در خرید ساعت هوشمند یا دستبندهای سلامتی مدنظر قرار بدهد، باتری آن است. وقتی بحث باتری می شود شیائومی شما را ناامید نخواهد کرد و با باتری ۱۳۵ میلی آمپری که می تواند شما را تا ۲۰ روز همراهی کند، خیال شما را از شارژ دستبندتان راحت می کند.

متاسفانه Honor Band 5 باتری ۱۰۰ میلی آمپری خود که در نسل پیشین نیز به کار رفته بود را ارتقا نداده و می تواند حدود ۱۴ روز شما را از شارژ بی نیاز کند.

البته باید توجه داشته باشید اعداد اعلام شده در حالتی است که ضربان قلب ۲۴ ساعته و سنسور خواب خاموش باشد/

برنده این بخش: Mi Band 4

نحوه شارژ کردن

برای شارژ کردن Mi Band 4 باید هسته مرکزی را از بند خارج کرده و آن را داخل داک شارژر قرار دهید. در طرف دیگر برای شارژ Honor Band 5 نیازی به این کار نیست و به راحتی شارژر به قسمت زیرین متصل می شود.

برنده این بخش: Honor Band 5

قابلیت های نرم افزاری

در مورد قابلیت های نرم افزاری باید گفت که تفاوت چندانی میان این دو وجود ندارد. هردو می توانند آب و هوا را از گوشی دریافت و روی دستبند به شما نمایش دهند. هردو می توانند اعلانات تمام اپلیکیشن ها را نیز نمایش دهند.

تایمر، کرنومتر، کنترل موسیقی و پیدا کردن گوشی که به آن متصل هستید از قابلیت های دیگری است که هردو به آن مجهز هستند.

اما برنده این بخش در کشور ما مشخصا هانربند ۵ می باشد زیرا توانایی نمایش اعلانات به زبان فارسی را نیز در ساعت خود گنجانده است

برنده این بخش: Honor Band 5

مقایسه ساعت شیائومی می بند ۴ با آنر بند ۵

قابلیت های سلامتی

در این قسمت شیائومی با ارائه تشخیص خودکار حرکات شما توانسته از هانر جلو بیافتد. در واقع شیائومی از ۸ نوع فعالیت مختلف پشتیبانی می کند که هرکدام را بصورت دقیق و اطلاعاتی مثل دفعات انجام و زمان انجام در آخر به شما ارائه می کند. همچنین قابلیت ردیابی شنا و نوع آن نیز جزو این فعالیت ها می باشد.

هانر نیز می تواند فعالیت ها را مثل می بند ۴ دنبال کند البته قابلیت تشخیص شنا فعلا در اختیار شیائومی است. هردو دستبند می توانند بصورت دقیق ربان قلب شما را ثبت کنند ولی هانربند توانایی اندازه گیری اکسیژن خون را نیز دارد که در نوع خود خاص می باشد.

برنده این بخش: Mi Band 4 بخاطر ردیابی شنا

ردیابی خواب

یکی از جذابترین قابلیت هایی که در دستبندهای سلامتی گنجانده می شود، ردیابی خواب می باشد. شیائومی می بند ۴ با ردیابی خواب شما، زمان آن را به شما اعلام می کند و اطلاعاتی از قبیل داشتن خواب سبک و عمیق را می دهد. همچنین بصورت نمودار ساعت و زمان خوابیدن شما را با افراد دیگر مقایسه می کند. دست آخر نیز به شما اعلام می کند که کم خوابیده اید یا خواب خوبی داشته اید و کیفیت خواب را با عددی به درصد نمایش می دهد.

هانر نیز با ارائه قابلیت TruSleep علاوه بر تمام قابلیت های بالا، قابلیت ثبت REM Sleep را نیز دارد. این نوع خواب در واقع خوابی است که شما به راحتی بیدار می شوید اما ممکن است حتی متوجه بیدار شدن خود نشوید و دوباره به خواب فرو بروید. همچنین علاوه بر نمایش تمام اطلاعات، در آخر به شما اطلاعات و دستورالعمل هایی برای خواب بهتر را ارائه می دهد که مسلما با اجرای آن ها کیفیت خواب بسیار بهتری خواهید داشت.

بنابر تجربه شخصی من از هردو دستبند، قابلیت TruSlepp هانر توانسته بسیار دقیقتر و البته جذابتر عمل کند. همچنین با انجام دستورالعمل هایی که هانر برای خواب به من داد توانستم خواب بهتری را در شب بعد داشته باشم. علاوه بر همه اینها هانربند ۵ می تواند خواب شما را در تمام روز ردیابی کند (مثلا خواب بعدازظهر) اما می بند ۴ تنها خواب شب را ردیابی می کند که کمی عجیب است!

برنده این بخش: Honor Band 5

تفاوت های دستبند سلامتی Xiaomi Mi Band 4 و Huawei Honor Band 5

اتصال به گوشی

اتصال هر دو بند از طریق بلوتوث انجام می شود. ساعت شیائومی می بند ۴ و هواوی هانر بند ۵ هردو از بلوتوث ۵ استفاده می کنند اما در زمان استفاده ی من از بندها، متوجه استفاده ی بیشتر می بند ۴ از باتری گوشی در حین اتصال شدم. با اینکه سینک شدن می بند ۴ مانند هانربند ۵ بصورت لحظه ای نیست! اما جای تعجب دارد که باتری بیشتری از گوشی صرف اتصال به Mi Band 4 می شود.

برنده این بخش: Honor Band 5

اپلیکیشن

اپلیکیشن هر دو دستبند به خوبی اطلاعات را جمع آوری می کند و به شما نمایش می دهد. هرچند پیش از این هم اشاره کردیم که می بند ۴ بصورت لحظه ای اطلاعات را در اپلیکیشن ثبت نمی کند اما بعلت اینکه اپلیکیشن Mi Fit توانایی اتصال به ابزارهای بیشتری مثل ترازوی هوشمند شیائومی را نیز دارد.

جمع بندی

در یک جمع بندی کلی باید گفت اگر شما می خواهید زمان، نوع و تعداد دفعات انجام فعالیت های ورزشی خود را بصورت دقیقتری جمع آوری و مشاهده کنید Mi Band 4 برای شما گزینه مناسبی است.

اما اگر می خواهید وضعیت سلامتی خود مانند خواب، ضربان قلب یا اکسیژن خون را بصورت بهتر و دقیقتری دنبال کنید گزینه مناسب شما قطعا Honor Band 5 خواهد بود.

البته این به این معنی نیست که مثلا هانربند ۵ مناسب ردیابی ورزش نیست یا می بند ۴ برای ردیابی وضعیت سلامتی مناسب نباشد. بلکه بخش جمع بندی در واقع بخش هایی را عنوان کرده که هرکدام در آنها قویتر و دقیقتر هستند.


مقالات مرتبط

حل مشکل پرش صفحه‌نمایش در گوشی‌های هوشمند اندرویدی

معرفی بهترین برنامه ها برای کنترل تلویزیون از موبایل

چند ترفند موثر برای عکسبرداری بهتر با دوربین گوشی‌

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
الو رایانه