الو رایانه

رفع مشکل خاموش شدن کامپیوتر در ویندوز ۱۰ | مشکل خاموش شدن کامپیوتر

رفع مشکل خاموش شدن کامپیوتر در ویندوز ۱۰ | مشکل خاموش شدن کامپیوتر

مشکل خاموش شدن ناگهانی ویندوز ۱۰

در این مقاله از سایت الو رایانه . به بررسی رفع مشکل خاموش شدن کامپیوتر در ویندوز میپردازیم، این مشکل در برخی شرایط که در حال انجام پروژه های مهمی هستید، ممکن است برای شما بسیار گران تمام شود و باعث از دست رفتن زمان و هزینه از شما می شود.

توصیه میشود از قبل این مقاله را بخوانید.

مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی ویندوز  عبارت است از:

 

 • داغ شدن بیش از حد cpu
 • خراب شدن پاور
 • اتصال کوتاه و یا خرابی مادربرد
 • خرابی رم
 • خرابی و وجود بد سکتور در هارد درایو
 • وجود ویروس در سیستم
 • مشکلات مربوط به ویندوز

 داغ شدن بیش از حد CPU

محتمل ترین دلیل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یا لپ تاپ، داغ شدن بیش از حد پردازنده می باشد. تمامی سیستم های کامپیوتری به گونه ای طراحی شده اند که با بالا رفتن دمای پردازنده، سیستم را خاموش کنند تا به CPU و سایر قطعات، آسیب جدی وارد نیاید. دمای معمول CPU باید بین ۵۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد باشد. وظیفه نگه داشتن دمای CPU در این اندازه، به عهده سیستم خنک کننده کامپیوتر می باشد. این سیستم خنک کننده بسته به نوع مادربورد می تواند از هیت سینک، فن و یا واترکولر تشکیل شده باشد. اگر به هر دلیلی یکی از این قطعات نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، در نتیجه دمای CPU بالا رفته و موجب می شود تا سیستم از روش خنک سازی اضطراری، یعنی خاموش کردن کامل کامپیوتر، استفاده کند.

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر خاموش شدن

برای رفع این مشکلات بهتر است اتصالات CPU را چک کرده و از سلامت تمامی قطعات یاد شده، اطمینان حاصل کنید. اگر مدت هاست که اتصالات CPU را بررسی نکرده اید، پیشنهاد می کنیم، تمامی اتصالات مربوط به فن و هیت سینک CPU را جدا کنید و سپس آن ها را تمیز نمایید تا از گرد و غبار پاک شوند. پس از آن با استفاده از یک خمیر سیلیکون، پشت CPU و هیت سینک را به یکدیگر بچسبانید و دوباره اتصالات را سر جای خود قرار دهید.

خراب شدن پاور

یکی دیگر از عمده دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر که مربوط به بحث سخت افزاری سیستم می شود، خرابی پاور یا همان منبع تغذیه سیستم است. پاور وظیفه برق رسانی به تمامی قطعات کامپیوتر را از جمله مادربورد، هارد درایو، درایو نوری و غیره را بر عهده دارد. اگر به هر دلیل پاور سیستم شما نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد، ممکن است سیستم شما خاموش شود.

 • ابتدا پاور سیستم خود را با یک پاور که از سلامت آن مطمئن هستید، تعویض کنید
 • در صورت رفع مشکل، حتما پاور سیستم را عوض کنید.

اتصال کوتاه در مدار

وجود هرگونه اتصالات در مدارهای سیستم کامپیوتری موجب می شود تا سیستم برای جلوگیری از بروز آسیب های متعدد، به سرعت خاموش شود. اگر به تازگی قطعه ای را به سیستم خود اضافه کرده اید و از آن پس

مشکل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر دارید، احتمالا مشکل مربوط به همان قطعه جدید است.

برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود

 • تمامی قطعاتی که سیستم برای اجرا به آن ها نیاز ندارد را یکی باز کرده و سپس سیستم را روشن کنید.
 • به عنوان مثال ابتدا کارت صدا، سپس کارت مودم و شبکه
 •  کارت گرافیک و یا سایر قطعات افزوده شده با سیستم را باز کرده
 • سپس سیستم را بدون آن ها روشن کنید تا مشکل را عیب یابی نمایید.

خرابی رم

یکی دیگر از دلایلی که باعث خاموش شدن ناگهانی سیستم شما می شود خرابی رم سیستم می باشد. برای حل این مشکل اگر چند رم بر روی سیستم دارید یکی از آنها را جدا کرده ، رم را تمیز کنید  و جای اسلات های رم ها را عوض کنید.

هارد درایو

مشکلات مکانیکی و وجود بد سکتور در هارد درایو شما نیز باعث می شود که سیستم عامل توانایی دسترسی به اطلاعات مورد نیاز خود برای اجرا را نداشته باشد و شروع به ریستارت ناگهانی و یا خاموش شدن کند برای رفع این ایراد ابتدا هارد درایو خود را به صورت low level فرمت و سپس اقدام به  نصب ویندوز ۱۰ بر روی آن کنید.

وجود ویروس در سیستم

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود تا سیستم شما به طور ناگهانی خاموش شود، وجود ویروس و برنامه های مخرب در کامپیوتر شماست. ویروس ها می توانند با بالا بردن دمای پردازنده و یا اجرای فرمان های مربوط به خاموشی سیستم، باعث شوند تا سیستم به طور خودکار خاموش شوند.

مشکلات مربوط به ویندوز

گاهی اوقات نیز ممکن است دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما، مربوط به مشکلات سیستم عاملتان باشد.

معمولا پس از نصب برنامه هایی خاص و یا ایجاد تغییرات در فایل های سیستم عامل، ممکن است سیستم دچار مشکلاتی شود که یکی از این مشکلات می تواند خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر باشد.

 • بهتر است یک بار سیستم خود را ریست کرده و در حالت CMOS دوباره روشن کنید.
 • اگر پس از مدتی سیستم خاموش نشد احتمال دارد که سیستم عامل کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشد. برای رفع این مشکل،
 • بهترین راهکار تعویض سیستم عامل (اعم از ویندوز یا مک) و یا تعمیر دوباره آن است.

 

خرابی سیستم عامل خود می تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر باشد

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه