الو رایانه

نحوه استفاده از disk cleanup

نحوه استفاده از disk cleanup

مقدمه

اگر از ویندوز استفاده می کنید و قصد دارید که فضای ذخیره‌سازی بیشتری در اختیار داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که نحوه استفاده از Disk Cleanup را که در این مطلب که توسط تیم الورایانه برای شما گردآوری شده است را  مطالعه کنید.

این ابزار قدرت مند ویندوز فایل‌های اضافی درایو شما را پاک می‌کند، اما گاهی اوقات فایل‌های مهم ویندوز نباید پاک شوند و اگر دستی این کار را انجام دهید ممکن است به ویندوز آسیب وارد کنید  د. در اکثر مواقع، حذف فایل‌های موجود در Disk Cleanup، ایرادی ندارد. اگر رایانه شما به‌درستی کار نمی‌کند، شاید حذف این‌ فایل‌ها، باعث شود که بک آپ های ویندوز شما پاک شود . بدین ترتیب نمی‌توانید نسخه ویندوز خود را عقب‌تر برده و همچنین شاید امکان رفع برخی از مشکلات را هم نداشته باشید. در هر صورت اگر فضای کافی در اختیار دارید، آنگاه حذف این فایل‌ها لزومی ندارد،البته این ابزار قدرت مند یک جانبه نیست و به شما اجازه می دهد که فقط مواردی که مورد نظر شما هست پاک شود .

اما اگر درایو مورد نظر شما مخصوصا درایو ویندوز پر شده و به رنگ قرمز در آمده است، این ابزار به شما کمک می کند فایل های بلااستفاده مثل فایل نصب آپدیت ویندوز که لزومی برای نگهداری آن نمی باشد حذف کنید ، در ادامه با نحوه انجام این کار بر روی ویندوز آشنا می شوید.

نحوه استفاده از disk cleanup

ابتدا طریق منوی استارت می‌توانید Disk Cleanup را اجرا کنید. جهت انجام این کار باید عبارت “Disk Cleanup” را در منوی استارت، جست‌و‌جو کنید ، بعد از باز شدن برنامه باید درایوی که می خواهید این عملیات را روی آن انجام دهید انتخاب و گزینه تایید را بزنید ، سپس با تصویری مطابق زیر مواجه خواهید شد .

در اینجا مسیر  می‌توانید حداکثر حجم داده‌های قابل حذف را مشاهده کنید، اینجا دو کار می توانید انجام دهید یا گزینه های مربوطه را انتخاب کنید و سپس با زدن گزینه ok آن ها را پاک کنید ، یا اگر می خواهید فایل بیشتری را از جمله فایل های سیستمی و فایل های آپدیت را پاک کنید باید از گزینه clean up system file استفاده کنید .

به همین راحتی فضای درایو شما آزاد خواهد شد اما شاید نگران این باشید که هر کدام از این گزینه ها کدام قسمت را پاک می کنند در زیر توضیح مختصری در مورد موارد مهم این لیست به شما می دهیم تا گزینه های مد نظر خود را به درستی تیک بزنید.

گزینه های Disk cleanup

Windows Update Cleanup

اگر از بخش Windows Update، ویندوز خود را به‌روزرسانی می‌کنید، در این صورت ویندوز نیز فایل‌های قدیمی‌تر را همچنان نگه می‌دارد. بدین ترتیب اگر خواستید می‌توانید به نسخه‌های قدیمی‌تر بازگردید. اگر چنین قصدی ندارید، بنابراین می‌توانید این فایل‌ها را حذف کنید.

Recycle Bin

همانطور که از اسم آن مشخص است این گزینه فایل های که پاک کرده اید و هنوز داخل سطل اشغال هستند را پاک می کند.

Thumbnails

این فایل ها در اصل همان عکس های بند انگشتی مربوط به عکس‌ها، ویدئوها و فایل ها هستند. این آیتم‌ها بر روی هارد شما ذخیره می‌شوند. این عکس ها در هنگام مشاهده محتوای یک پوشه، به سرعت به کاربر نمایش داده می‌شوند. اگر این فایل‌ها را حذف کنید، آنگاه در هنگام مراجعه مجدد به پوشه‌ها، دوباره ایجاد خواهند شد، و ممکن است دفعه اول با کمی تاخییر انجام شوند.

Temporary Setup Files

گاهی اوقات نرم افزار ها  در هنگام نصب و اجرای خود، فایل‌های نصبی را ایجاد کرده و پس از اتمام نصب نیز آن‌ها را حذف نمی‌کنند. این گزینه جهت حذف دستی این فایل ها کاربرد دارد.

 

همچنین برای مطالعه بیشتر از مقاله زیر استفاده کنید:

روش های مختلف گرد و رند کردن اعداد در اکسل-قسمت دوم

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
الو رایانه