الو رایانه

نحوه استفاده از disk defragment

نحوه استفاده از disk defragment

مقدمه

ابزار disk defragment در ویندوز به شما این قابلیت را می دهد عملکردهای هارد دیسک و دیسک های متصل به pc خود را با جدا کردن آنها بهینه کنید. در زیر اطلاعات بیشتری در مورد مراحل مربوط به Defragment هارد درایو در ویندوز را پیدا خواهید کرد که منجر به سالم نگه داشتن و افزایش سرعت هارد درایو در خواندن و نوشتن اطلاعات می شود.

در یک بازه زمانی ، فایل های ذخیره شده در هارد دیسک رایانه شما غیر سازمان یافته می شوند و پراکنده می شوند. این یک اتفاق رایج در هارد دیسک های قدیمی یا همان HDD رخ می دهد  و منجر کند شدن کلی سیستم عامل و برنامه های رایانه شما منجر می شود.

وقتی داده های هارد دیسک رایانه شما غیر سازمان یافته و تکه تکه می شود ، کامپیوتر شما با سرعت در دستیابی و اجرای فایل ها روبرو می شود ، زیرا برای یافتن چیزها مجبور است چندین مکان مختلف را در هارد دیسک بررسی کند.

بنابراین بهتر است که شما با ابزاری که به معرفی خواهیم کرد هارد خود را مرتب کنید یا اگر می خواهید این عملیات به صورت دوره ای و خودکار انجام شود تنظیمات لازم را بر روی این ابزار پیاده کنید ، اگر می خواهید با این ابزار آشنا شده و نحوه استفاده آن را یاد بگیرید با تیم الورایانه در ادامه همراه باشید.

بهم ریختگی اطلاعات روی هارد به چه معنا می باشد ؟

به عنوان مثال ما یک هاردی داریم که چند فایل دارد و در آن چند برنامه نصب می کنیم به طوری که کمی فضای خالی داشته باشد ، حال اگر یک برنامه را که قبلا در آن نصب کرده ایم را حذف کنیم یک فضای خالی در میانه های دیسک پیدا می شود که به اصطلاح گپ نامیده می شود، اگر بخواهیم یک نرم افزار را با حجم بزرگتر از گپ موجود را نصب کنیم سیستم از تمام گپ استفاده نمی کند بلکه اول گپ پر می کند و سپس ۷۵باقی را از فضای جدید استفاده می کند و این باعث به هم ریختگی و کند شدن سیستم می شود.

نحوه استفاده از disk defragment

در منوی استارت ویندوز عبارت Defragment را جستجو کنید،سپس برنامه Defragment and Optimize Drives را انتخاب کنید و باز کنید.

پس از باز کردن برنامه با صفحه ای مطابق شکل زیر مواجه می شوید.

پس از باز کردن برنامه با صفحه ای مطابق شکل زیر مواجه می شوید.

حالا برای اینکه  یکپارچه سازی هارد انجام شود روی Optimize کلیک کنید. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که نمی خواهید از رایانه خود استفاده دیگری کنید، بسته به بهم ریختگی هارد شما امکان دارید این پروسه زمان زیادی ببرید زمانی که جلوی  درایو شما عبارت ok یا همان ۰% ظاهر شد یعنی کار تمام شد است.

نکته : همانطور که در عکس می بینید درایو c هارد ssd می باشد و مرتب کردن نیاز ندارد به جای آن trim خواهد شد بنابراین اگر هارد ssd دارید لازم نیست آن را Optimize  کنید .

همچنین اگر قصد دارید این کار به صورت اتومات انجام شود باید مراحل زیر را طی کنید :

طبق عکس زیر بر روی گزینه change setting کلیک کنید ، سپس تیک گزینه اول را طبق عکس بزنید از منوی اول طبق نیاز خود برای آن دوره تعریف کنید در این عکس دوره به صورت ماهیانه تعریف شده است ، همچنین در قسمت درایو می توانید درایوی که این برنامه را برای آن تعریف می کنید انتخاب کنید.

 

در صورت تنظیم این حالت دیگر نگران نباشید زیرا خود ویندوز در زمان معین این کار را انجام خواهد داد همچنین برای مطالعه بیشتر مقاله زیر را مشاهده کنید :


فعال و غیر فعال کردن حالت test mode در ویندوز ۱۰

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه