الو رایانه

نحوه بکاپ گیری از ویندوز سرور و بازگردانی آن

  • تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
  • بازدید : 2,338
  • نظرات : بدون ديدگاه
نحوه بکاپ گیری از ویندوز سرور و بازگردانی  آن

نحوه بکاپ گیری از ویندوز سرور و بازگردانی آن

 

امروزه اطلاعت دیجیتالی به حدی متعدد و مهم هستند که در هر مجموعه و یا ارگانی نیاز هست که روزانه و یا هر چند وقت یکبار از آنها بکاپ سالم و کاملی گرفته شود تا در صورت نیاز و در مواقع ضروری از آن بکاپ برای بازگردانی فایلها استفاده شود.

در مجموعه های بزرگ به دلیل سهولت در اشتراک گزاری فایلها معمولا از فایل سرور استفاده میشود که میتواند در یک سرور مجزا ارائه شود که این سرور بسته به تعداد کاربران میتواند به صورت لوکال و یا اکتیو دایرکتوری ارائه فعالیت نماید که در نوع لوکال نیازی نیست که سیستم عامل از نوع سروری باشد ولی در نوع دوم حتما باید سیستم عامل از نوع سروری باشد تا هم اشتراک فایل ها به صورت کامل و وسیع تری انجام شود هم اکتیو دایرکتوری در آن راه اندازی شود.

معمولا در ویندوز سرور بسته به تنظیمات و تغییرات متعدد و زمان بری که انجام میدهیم نیاز به یک برنامه بکاپ کامل که از تمامی اجزای این سرور اعم از فایل ها سیستم عامل ها و دیتا بیس ها و نوع پارتیشن بندی بکاپ بگیرد.

نرم افزار های متعددی در این زمینه وجود دارد که علاوه بر نسخه معمولی که برای ویندوز های غیر سروری ارائه شده نسخه های سروری آن نیز وجود دارد که میتواند علاوه بر اینکه در خود آن سرور نصب شود و عملیات بکاپ گیری را انجام دهد که این بسته به قدرت و منابع سرور دارد اما میتواند به صورت مجزا در یک سرور دیگر فعالیت خود را انجام داده و از سرور های دیگر و حتی سیستم های کاربران دیگر در شبکه بکاپ بگیرد.

سرور های مجازی

همانطور که میدانید سرور ها به دو صورت فیزیکی و مجازی پیکر بندی میشوند که به صورت فیزیکی نیاز است تا در یک کامپیوتر سرور که روی آن سیستم عامل سروری میباشد راه اندازی شود اما در نوع مجازی شما میتوانید یک سرور قدرتمند داشته باشید و روی آن سیستم عامل مجازی سازی که کاربردی ترین و معروف ترین آنها vmware esxi   میباشد را نصب کنید و به همین صورت سرور های دیگری را تعریف کرده و از یک سرور چند سرور با کارایی های مختلف داشته باشید.

این سیستم عامل در پنل خود ابزاری را دارد که تحت عنوان snapshot   از تمامی سرور های تعریف شده در خود بکاپ گرفته و جایی شما تعریف میکنید ذخیره میکند و از طریق همان ابزار بکاپ گرفته شده را باز گردانی میکند.

 

بهترین نرم افزار های بکاپ برای ویندوز سرور

 

 

NTBACKUP ,WINDOWS SERVER BACKUP

امروزه نرم افزار های متعددی برای بکاپ گرفتن وجود دارد که اکثرا با قیمت های بسیار بالایی عرضه میشوند اما اگر میخواهید دردسر هزینه های بالا برای نرم افزار و همچنین نصب آن را نداشته باشید میتوانید از نرم افزار موجود در داخل خود ویندوز استفاده کنید که این نرم افزار ها علاوه بر ویندوز های غیر سروری در ویندوز های سروری با قابلیت های بیشتر موجود میباشند NTBACKUP  اولین نام این نرم افزار میباشد که با پیشرفت سیستم عامل ویندوز و همچنین تغییر نام از ویندوز NT  به ویندوز سرور نام آن هم تغییر کرده و چند سالی هست که با نام WINDOWS SERVER  BACKUP در داخل خود ویندوز سرور عرضه میشود.

در هر دو نرم افزار برای گرفتن بکاپ و ریستور آن یک ویزارد تعریف شده که به صورت خیلی ساده میتوانید درایو ها و اطلاعات مورد نظر خود را بکاپ و ریستور کنید.

 

نحوه بکاپ گیری از ویندوز سرور و بازگردانی آن

اما پیشنهاد میشود که در سرور های مجازی از این نرم افزار ها استفاده نشود چون در این صورت فقط شما گزینه بازیابی فایل ها را دارید و در سیستم عامل مجازی این عملیات صورت نمیگیرد.

 

SYMANTEC BACKUP EXEC

 

یکی از بهترین و کامل ترین و در عین حال قدیمی ترین نرم افزار های بکاپ سرور نرم افزار                SYMANTEC BACKUP EXEC می باشد که علاوه بر بکاپ گرفتن از سرور های فیزیکی به درستی از سرور های مجازی شما نیز بکاپ میگیرد، در این نرم افزار سناریو های متعددی وجود دارد که حتی در نوع ذخیره سازی بکاپ دارای آپشن های فراوانی نظیر انواع پارتیشن ها انواع سخت افزار های ذخیره سازی نظیر نوار های ذخیره سازی tape storage را دارا میباشد و دیگر نیازی نیست برای ذخیره سازی زیرساخت های خود را تغییر دهید.

این نرم افزار قابلیت این را دارد که از یک کلاینت به صورت کامل بکاپ بگیرد و یا از یک دیتا بیس در یک سرور خاص بکاپ بگیرد و یا مثل تمامی نرم افزار های دیگر از یک فایل یا درایو بکاپ بگیرد و یا حتی از یک ماشین مجازی که میتواند سرور یا یک کلاینت خاص باشد.

 

 

Veeam Backup & Replication

این نرم افزار نیز به مانند نرم افزار قبلی یکی از بهترین نرم افزار های بکاپ سرور میباشد که علاوه بر بکاپ گیری از سیستم عامل های لوکال از سیستم عامل های مجازی نیز برای شما بکاپ میگیرد و طرز کار آن نیز بسیار ساده میباشد.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
الو رایانه