الو رایانه

چه برنامه‌هایی نباید در Task Manager بسته شوند؟

  • تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۹
  • بازدید : 1,717
  • نظرات : بدون ديدگاه
چه برنامه‌هایی نباید در Task Manager بسته شوند؟

چه برنامه‌هایی نباید در Task Manager بسته شوند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای اجرای بازی یا نرم افزاری سنگین با کمبود منابع سخت افزاری مواجه شوید و به دلیل در دسترس نبودن و و بالا بودن هزینه خرید سخت افزار دنبال راه های دیگری برای جبران این کمبود باشید.

یکی از راه های حل این مشکل بستن نرم افزار های از پیش اجرا شده در task manager  می باشد و حتی غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری نیز تاثیر بسزایی در بالا رفتن سرعت سیستم شما خواهد داشت اما اکثر این نرم افزار ها و یا سرویس ها سیستمی هستند و بستن یا غیر فعال کردن آنها ممکن است باعث ایجاد مشکل در درست کار کردن سیستم شما شود.

با الو رایانه همراه باشید تا نحوه تشخیص برنامه های غیر ضروری و حتی سرویس های غیر نیاز را به شما آموزش دهیم.

 

task manager

همانطور که اطلاع دارید task manager یکی از کاربردی ترین و مهم ترین نرم افزار های موجود در سیستم عامل ویندوز است و تقریبا در تمامی نسخه های ویندوز حضور داشته و روز به روز پیشرفته تر و کاربردی تر شده است و کار آن مدیریت بر نرم افزار های اجرا شده می باشد و همچنین در نسخه های جدید تر مدیریت محدودی نیز روی کاربران و استارت آپ ویندوز وحتی سرویس های ویندوز را دارد.

 

 

برای بستن نرم افزار ای غیر ضروری در task manager  ابتدا به سربرگ processes   رفته و نرم افزاری که میخواهید آن را ببندید را انتخاب کرده و رو گزینه end task کلیک کرده تا نرم افزار بسته شود اما این کار فقط برای نرم افزار هایی کاربرد دارد که شما خود اجرا کرده اید و میدانید بستن آن هیچ تداخلی در سیستم شما ایجاد نمیکند.

 

 

 

اما برای بستن نرم افزار هایی که شما اطلاعاتی در مورد آن ندارید میتوانید به سربرگ details رفته آنجا نیز لیستی لز برنامه های اجرا شده مشاهده میکنید اما با جزییات بیشتر در این قسمت روی ستون Users بررسی کنید نرم افزار هایی که به نام کاربری شماست یعنی نرم افزار هاییست که شما اجرا کرده اید و بستن آنها هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمیکند و نرم افزار هایی که در این ستون با نام system مشخص شده سیستمی میباشد و توصیه میشود آنها را به هیچ وجه نبندید و حتی اکثر این نرم افزار های این دسته بندی اجازه بستن به شما نمیدهند.

 

services

یکی از مهمترین بخش های سیستم عامل ویندوز می باشد به صورتی که خیلی از نرم افزار ها مهم به ویژه خود سیستم عامل نیز بخش های بساری در این قسمت دارد که باید حتما در حال فعالیت باشد تا آن قسمت به درستی کار کند.

 

 

چگونگی تشخیص سرویس های غیر ضروری در این بخش کمی پیچیده است یعنی اگر شما ندانید کدام رویس مربوط به چیست غیر فعال کردن آن ممکن است ریسک بزرگی را برای شما داشته باشد.

 

 

 

در پایین لیستی از سرویس هایی که میتوانید غیر فعال کنید به همراه کاربرد آن برای شما شرح میدهیم در نظر داشته باشید با غیر فهال کردن آنها فعالیت مروطه آنها نیز متوقف می شود پس با اطلاعات کافی آنها را غیر فعال کنید.

 

 

 

ClipBook – که فقط در ویندوز XP وجود دارد که محتوای موجود کلیپ بورد شما را در یک شبکه به اشتراک می گذارد.

Dmwappushsvc – فقط در ویندوز ۱۰ وجود دارد که برای دریافت پیغام های WAP Push هنگام هدایت به صفحات وب استفاده می شود. برای مثال ممکن است از این سرویس برای ارسال تبلیغات خرید و یا کدهای تخفیف  استفاده شوند و اغلب در معرض خطر حفظ حریم خصوصی است.

زمانبندی خالی کردن سطل آشغال ویندوز ۱۰

رفع خطای USB DEVICE_DESCRIPTOR_FAILURE در ویندوز ۱۰

چه برنامه‌هایی نباید در Task Manager بسته شوند؟

Connected User Experiences and Telemetry / Diagnostics Tracking Service –

تنها در نسخه اولیه ویندوز ۱۰ وجود دارد که اطلاعات استفاده شده را برای مایکروسافت جمع آوری و انتقال می دهد. این اطلاعات برای افزایش ویژگی های ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد.

Function Discovery Resource Publication –

تنها در ویندوز ویستا، ۷، ۸، ۸٫۱ و ۱۰ وجود دارد که منابع مشترک (چاپگرها، کتابخانه ها و غیره) روی کامپیوتر را در شبکه منتشر می کند. راه اندازی این سرویس به صورت دستی تنظیم شده است اما گاهی اوقات هربار که ویندوز شروع می شود اجرا می شود. غیر فعال کردن این سرویس می تواند باعث کاهش زمان بوت ویندوز شود. پس از غیر فعال کردن این سرویس دیگر شما نمی توانید به طور خودکار منابع تان را با سیستم های دیگر به اشتراک بگذارید.

Microsoft Windows SMS Router Service –

تنها در ویندوز ۱۰ وجود دارد که پیام ها را براساس قواین مسیریابی می کند. این سرویس در دستگاه های خانگی مورد نیاز نیست.

Net Logon –

این سرویس تنها در محیط های تجاری با دامنه های NT یا Active Directory مورد نیاز است. غیر فعال کردن این سرویس روی اشتراک گذاری فایل یا چاپگر در شبکه های محلی/ خانگی تاثیر نمی گذارد.

Offline Files –

تنها در نسخه های Professional/Business/Ultimate ویندوز وجود دارد که پوشه ها و فایل های انتخاب شده از سرویس فایل را کش می کند و برای کاربران خانگی مورد نیاز نیست.

Remote Desktop Services / Terminal Services –

دسترسی به رابط کاربری گرافیکی ریموت دسکتاپ را در کامپیوتری که در شبکه وجود دارد را فعال می کند این سرویس همیشه تحت حملات سنگینی است اگر شما از این سرویس استفاده نمی کنی آن را غیرفعال کنید.

SSDP Discovery –

سرویس های ساده مانند دستگاه های UPnP (سیستم های سرگرمی خانگی، چاپگرها، روترهای وای فای و غیره) را شناسایی و منتشر می کند. این سرویس به صورت Manual تنظیم شده است اما وقتی ویندوز شروع می شود اجرا می شود. غیرفعال کردن این سرویس می تواند سرعت بوت ویندوز را افزایش دهد. اما در ویندوز ۱۰ و ۸٫۱ اگر این سرویس غیرفعال شود سرویس UPnP Device Host شروع نخواهد شد.

Superfetch –

تنها وقتی ویندوز در یک هارد SSD نصب شده باشد، و در ویندوز ویستا وجود دارد که یک سرویس کش ساز است که برای بهبود عملکرد هارد دیسک استفاده می شود این سرویس باعث می شود که ویندوز و برنامه ها در هاردهای سنتی سریعتر شوند اما غیرفعال کردن این سرویس می تواند باعث کند شدن هارد شود.

Telnet –

تنها در ویندوز XP وجود دارد که دسترسی از راه دور به رابط خط فرمان را در شبکه فراهم می کند. مطمئنا این سرویس برای کامپیوترهای خانگی مورد نیاز نیست.

WebClient –

امکان ایجاد، دسترسی و اصلاح فایل ها در سرویس ها/ سرورهای متصل به اینترنت با استفاده از برنامه های مبتنی بر ویندوز را فراهم می آورد. این سرویس روی اتصالات مبتنی بر مرورگر یا FTP, SSH, SCP تاثیر نمی گذارد. فقط چند برنامه از این سرویس استفاده می کنند بنابراین با خیال راحت این سرویس را غیر فعال کنید.

Windows Error Reporting Service / Error Reporting –

اطلاعات عیب یابی در مورد خطاها و کرش ها را به مایکروسافت ارسال می کند. چون که اطلاعات رمزگذاری نشده اند احتمال خطرات امنیتی و حریم خصوصی وجود دارد. شما باید این سرویس را غیرفعال کنید.

Windows Media Player Network Sharing Service –

امکان پخش موسیقی و ویدیو را در سیستم های سرگرمی خانگی و سایر رایانه ها / دستگاه های موجود در یک شبکه را فراهم می آورد. اگر از ویژگی پخش زنده استفاده نمی کنید این سرویس را غیرفعال کنید.

Windows Remote Management (WS-Management) –

در ویندوز ویستا و نسخه های جدیدتر وجود دارد و برای مدیریت سخت افزار و نرم افزار از راه دور استفاده می شود. این سرویس برای کاربران خانگی مورد نیاز نیست.

WMI Performance Adapter –

به شما این امکان را می دهد که اطلاعات عملکردی موجود در شبکه محلی را مشاهده کنید. در شبکه های خانگی احتیاجی به این سرویس نیست.

Manager of downloaded maps (MapsBroker) –

شما اگر از برنامه Maps استفاده نمی کنید می توانید این سرویس را غیرفعال کنید.

GamesAppIntegrationService –

اگر گیمر نیستید این سرویس را غیر غعال کنید.

IP Helper –

این سرویس با استفاده از فناوری انتقال IPv6 و IP-HTTPS اتصال تونل را فراهم می سازد. اگر این سرویس متوقف شود کامپیوتر از مزایای ارتباطی پیشرفته ای که این فناوری ارائه می دهد برخوردار نخواهد بود.

Network Access Protection Agent –

سرویس NAP Agent اطلاعات مربوط به صحت و سلامتی را برای کامپیوترهای کلاینت موجود در شبکه جمع آوری و مدیریت می کند. اطلاعات جمع آوری شده توسط این ایجنت برای اطمینان از اینکه کامپیوتر کلاینت دارای نرم افزار و تنظیمات مورد نیاز است استفاده می شود.

Parental Controls –

این سرویس در ویندوز ویستا وجود دارد و برای کنترل والدین استفاده می شود که در شبکه های شرکت به ندرت استفاده می شود.

Smart Card –

این سرویس برای مدیریت دسترسی به کارت های هوشمندی  توسط کامپیوتر خوانده می شود استفاده می شود. اگر این سرویس غیر فعال شود کامپیوتر قادر به خواندن کارت های هوشمند نخواهد بود اگر شما از کارت های هوشمند استفاده نمی کنید با خیال راحت آن را غیر فعال کنید.

Smart Card Removal Policy-

به سیستم اجازه می دهد تا دسکتاپ کاربر را پس از حذف کارت هوشمند قفل کند.

چه برنامه‌هایی نباید در Task Manager بسته شوند؟

در محیط هایی که از چند پخشی FM و سرویس Windows Media Center برای تلویزیون استفاده نمی شود می توانید این سرویس را غیر فعال کنید.

Windows Media Center Scheduler Service – ضبط برنامه های تلویزیونی را در Windows Media Center شروع و متوقف می کند.

Windows Media Player Network Sharing Service – کتابخانه های ویندوز مدیا پلیر را با دستگاه های پخش کننده و رسانه ای دیگر به اشتراک می گذارد.

Fax – این سرویس شما را قادر به دریافت و ارسال فکس می کند. اگر از سرویس فکس مبتنی بر شبکه استفاده نمی کنید می توانید این سرویس را غیر فعال کنید.

Tablet PC Input Service – قابلیت کارکردن با قلم Tablet PC را فراهم می سازد.

Print queue (Spooler) – اگر از پرینتر استفاده نمی کنید می توانید این سرویس را غیرفعال کنید.

Windows Update (Windows Updates) – برای محدود کردن پهنای باند و دیتا این سرویس را متوقف کنید.

Windows Defender service – اگر از آنتی ویروس های دیگر استفاده می کنید این سرویس را غیرفعال کنید.

Handwriting panel service & touchpad – برای مانیتورهای لمسی این سرویس غیر فعال شود.

 

 

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
الو رایانه