الو رایانه

چگونه سخت افزار یک سیستم های کامپیوتری را بررسی کنیم

چگونه سخت افزار یک سیستم های کامپیوتری را بررسی کنیم

 

در صورتی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ را دارید چگونه می توانید از سالم بودن قطعات سخت افزاری آن اطمینان حاصل کنید، آن هم با بازارهایی که گاها قطعاتی با کیفیت نامناسب و گارانتی ها و خدمات پس از فروش بد به مشتریان ارائه می دهند.
حال راه حل کارآمد به منظور داشتن یک سیستم کامپیوتری مناسب و به دور از دردسرهای جدی چیست؟

لازم است ابتدا هنگام تهیه یک سیستم کامپیوتری از افراد آشنا به اینگونه وسایل، اطلاعات کافی کسب شود تا بتوانید مناسبترین سیستم را تهیه کنید. بنابراین شما با چند تست ساده قادر خواهید بود تا بسیاری از مشکلات سخت افزاری را کشف کرده و سیستم مورد نظرتان را بررسی نمایید.

یکی از برنامه های کارآمد جهت تست و بررسی سخت افزار یک سیستم کامپیوتری CPU-Z می باشد. قابلیت این برنامه بدین صورت است که به راحتی می توانید اطلاعات کافی و مفیدی درباره پردازنده یا  CPU، حافظه کش یا Cache، برد اصلی یا همان Mainboard، حافظه یا Memory، گرافیک و موارد دیگر کسب کنید.

 

از طریق این نرم افزار می توانید اطمینان حاصل کنید که سیستم کامپیوتری و یا لپ تاپی که به شما تحویل داده اند همان مشخصات سخت افزاری را دارد که پیش از این به شما گفته اند. زیرا ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات کافی سیستمی تحویل بگیرید که مشخصات سخت افزاری آن با آنچه که با شما توافق کرده اند منافات داشته باشد. بنابراین با دو نرم افزار CPU-Z و GPU-Z به سهولت می توانید اطلاعات لازم در مورد سیستم کامپیوتری که قصد خرید آن را دارید کسب کنید. بدین منظور می توانید این دو برنامه را روی فلش منتقل کرده و قبل از تحویل کامل سیستم مشخصات سیستم خود را به دقت بررسی و کنترل نمایید.

لازم به ذکر است که اگرچه این برنامه اطلاعات بسیاری را در مورد مشخصات سخت افزاری در اختیار شما قرار می دهند ولی لازم است بعضی از مشخصات مانند ظرفیت هارد دیسک از طریق خود سیستم عامل مورد بررسی قرار گیرند.

لذا برای اینکار می توانیم وارد سیستم عامل شویم و میزان فضای هارد را بررسی کنیم. همچنین سیستم عامل ویندوز نیز دارای این قابلیت می باشد که بتوانیم بدون استفاده از برنامه های جانبی مشخصات سیستم کامپیوتری و سخت افزار آن را کنترل و بررسی کنیم. از جمله می توان به دستورات dxdiag و system information اشاره کرد که میتوان این دستورات را در پنجره RUN تایپ نموده و اطلاعات مورد نیاز مان را کسب کنیم.

 

 

 


 

در زیر چند تست کارآمد جهت بررسی کارایی قطعات مهم یک سیستم کامپیوتری مانند پردازنده و حافظه را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

تست CPU 

به منظور تست سی پی یو و اطمینان حاصل کردن از کارایی آن نرم افزار Prime95 را پیشنهاد می دهیم. به وسیله این برنامه قادر خواهید بود سی پی یو سیستم خود را تحت فشار کاری بالا قرار داده تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین به وسیله این نرم افزار می توانید قدرت فن سی پی یو سیستم را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.


 

تست RAM 


به منظور تست حافظه نرم افزار های مختلفی وجود دارد ولی یکی از نرم افزارهای مناسب برنامه Memtest86 می باشد. خوبی این برنامه این است که هم برای سیستم عامل ویندوز و هم مک قابل استفاده می باشد. لازم به ذکر است که فرآیند تست این برنامه معمولا زمانبر بوده و چنانچه زمان تست طولانی شد به هیچ عنوان جای نگرانی نیست مگر اینکه میزان حافظه سیستم کامپیوتری شما کم باشد.

 

 


 

تست کارت گرافیک


سنجش معیار کارت گرافیک یکی از مواردی است که می بایست مورد بررسی قرار گیرد لذا قصد داریم که بهترین نرم افزار موجود جهت سنجش کارت گرافیک را به شما معرفی کنیم. نرم افزار بنچمارک یک برنامه برای تست دقیق کارت های گرافیک و رساندن آنها به حداکثر حد عملکردشان می باشد تا بدین وسیله از صحت ویژگی ها و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

 


تست باطری


تست باطری یکی از مهمترین مواردی است که می بایست مورد بررسی قرار گیرد. بدین منظور لازم است لپ تاپ به طور کامل شارژ شود و سپس از منبع تغذیه جدا شده و با توجه به میزان زمانی که طبق گفته های فروشنده به ما ذکر شده، میزان زمان کارکرد باطری مورد بررسی قرار گیرد.


با توجه به موارد ذکر شده جهت تست یک سیستم کامپیوتری اعم از لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی، چنانچه طی فرآیند تست یه مورد مشکوکی برخوردید و یا در روند تست مشکلی دیده شد نسبت به تعویض یا مرجوع کردن محصول اقدام بفرمایید.

 


مقالات مرتبط

کامپیوتر چیست ؟ | کیس کامپیوتر چیست ؟ | اجزای کامپیوتر یا رایانه

تبدیل لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی به کروم بوک بخش دوم

تبدیل لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی به کروم بوک بخش اول

۱۰ مهارت که برای کار با کامپیوتر باید بدانیم

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه