الو رایانه

کار نکردن و یا بد کار کردن کارت صدا در ویندوز

  • تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • بازدید : 2,122
  • نظرات : بدون ديدگاه
کار نکردن و یا بد کار کردن کارت صدا در ویندوز

کار نکردن و یا بد کار کردن کارت صدا در ویندوز

لپ تاپ یا کامپیوتر بدون صدا معنایی ندارد. تصور کنید می‌خواهید کنار کار، آهنگ هم گوش بدید یا یک فیلم جدید برای دیدن آماده کرده‌اید یا اگر بخواهیم دوتا ۲ را بدون صدا بازی کنم، خیلی بد می شود صدا نداشت  باشد. در کل کار با کامپیوتر بدون داشتن صدا کمی عذاب‌آور است. در این مقاله به بررسی مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ و کامپیوتر در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ می پردازیم.

اسپیکر را بررسی کنید

اولین راه حل برای حل مشکل قطع شدن صدا، چک کردن اسپیکرها ، هدفون و میکروفون است. اتصالات بلندگو را بررسی کنید. اگر می خواهید اسپیکر را جداگانه تست کنید. اگر از هدفون استفاده می‌کنید، جک هدفون را چک کنید. گرد و غبار نشسته بر روی اسپیکر، هدفون و میکروفون را با پنبه‌های آغشته به الکل تمیز کنید. با هدفون‌های دیگر کامپیوتر خود را چک کرده و یا هدفون خود را با یک کامپیوتر دیگر تست کنید. پس در اولین مرحله باید مطمئن شوید که مشکل از سخت‌افزار، کابل‌ها یا هدفون نمی‌باشد.

تنظیمات ویندوزتان را بررسی کنید

قبل از هر کاری باید notification area ویندوزتان را چک کنید تا صدای ویندوز در حالت Mute نباشد( به سمت راست نوار وظیفه که محل نمایش آیکون‌های ساعت، تاریخ، صدا و …است، notification area گفته می‌شود)

در مرحله بعد وارد قسمت کنترل پنل شده و گزینه Sound را باز کنید. زمانی که بخش Speaker در حالت غیرفعال قرار گرفته باشد دو حالت پیش می‌آید: یا گزینه Speaker غیرفعال شده که با راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Enable مشکل برطرف خواهد شد یا اینکه درایور کارت صدا نصب نیست که راه حل آن نصب دوباره درایور مربوطه است.

درایور کارت صدا را حذف و دوباره نصب کنید

بعضی اوقات هیچ مشکلی در سخت افزار و کارت صدا وجود ندارد، اما  نمی‌توانیم صدایی از کامپیوتر یا لپ تاپ خود بشنویم. در این موقع بهتر است درایور کارت صدا را حذف و دوباره نصب کنیم. برای این کار وارد قسمت کنترل پنل شده و گزینه Device Manager را انتخاب کنید. روی درایور کارت صدا راست کلیک کرده و گزینه Uninstall را بزنید. به این ترتیب درایور کارت صدا شما حذف خواهد شد.

سپس برای دوباره نصب کردن درایور کامپیوتر خود را Restart کرده یا از منوی Action عبارت Scan for hardware changes را انتخاب کنید تا درایور صدا دوباره نصب شود.

کار نکردن و یا بد کار کردن کارت صدا در ویندوز

 بروزرسانی درایور کارت صدا

یکی دیگر از دلایلی که باعث قطع شدن صدا در کامپیوتر می‌شود، بروز نبودن درایور کارت صدا است. بعضی اوقات به خاطر بروزرسانی سیستم عامل، درایور کارت صدا و ویندوز با یکدیگر همخوانی نداشته و باید درایور کارت صدا هم بروزرسانی شود. برای آپدیت درایور کارت صدا یا می‌توانید از Device Manager ویندوز اقدام کنید یا از نرم افزارهای آپدیت خودکار درایور مثل درایور پک سولوشن کمک بگیرید

  از عیب یابی سیستم استفاده کنید

یکی از دیگر از کارهایی که ویندوز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، امکان عیب یابی خودکار یا Troubleshooting است. برای استفاده از این قابلیت باید روی آیکون صدا راست کلیک کنید و گزینه Troubleshot Sound problems را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه ویندوز سعی می‌کند مشکلات احتمالی صدا را برطرف کند. در این قسمت به کاربر راهنمایی‌های لازم در ارتباط با اتصال اسپیکر یا هدفون داده شده است. با انتخاب Next کلیه درگاهها بررسی شده و نتیجه به صورت شکل زیر نمایش داده می شود.

از ریکاوری ویندوز استفاده کنید

یکی از راه‌های برگرداندن صدای ویندوز استفاده از Recovery می‌باشد. با فعال کردن این گزینه می‌توان تنظیمات ویندوز را به تاریخ مشخصی برگرداند. در این حالت فایل‌های شخصی کاربر حذف نشده و فقط تنظیمات ویندوز به تاریخ مشخصی برگردانده می‌شود. ابتدا Control panel را باز کنید و سپس گزینه Recovery را انتخاب کنید. بعد روی گزینه Open system restore کلیک کرده و چند ثانیه صبر کنید. در پنجره باز شده گزینه Next را انتخاب کرده تا فایل‌های ریستور که در سیستم ما وجود دارند نمایش داده شوند. با انتخاب یک تاریخ مشخص و بعد از زدن دکمه‌های Next و Finish، سیستم ریستارت شده و کمی در زمان سفر می‌کنید

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
الو رایانه