الو رایانه

چگونه کندی سیستم عامل ویندوز ۱۰ را برطرف کرده و آنرا بهینه نماییم

  • تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
  • بازدید : 345
  • نظرات : بدون ديدگاه
چگونه کندی سیستم عامل ویندوز ۱۰ را برطرف کرده و آنرا بهینه نماییم

 

کندی سیستم عامل ویندوز می تواند ناشی از عوامل مختلف سخت افزاری و یا نرم افزاری باشد که معموال با دیر لود شدن ویندوز و یا اجرای کند برنامه های جانبی همراه می باشد. ابتدا می بایست از سالم بودن سیستم عامل خود و ویروسی نبودن آن اطمینان حاصل نماییم. بدین منظور توصیه می شود که از یک آنتی ویروس معتبر
استفاده شود. البته ویندوز ۱۰ دارای یک آنتی ویروس قوی به نام Defender Windows می باشد که دارای قابلیتهای باالیی در محافظت از سیستم شما در مقابل بد افزارها می باشد.
چنانچه از سالم بودن سیستم خود مطمئن هستید الزم است موارد سیستمی دیگر مورد بررسی قرار گیرد که شامل موارد زیر می باشد :

بررسی حجم درایو C:

 

معموال زمانی که بیشتر از ۸۰ %حجم این داریو اشغال باشد سیستم عامل شما به سختی بار گذاری خواهد شد. لذا با آزاد کردن فضایی با عنوان پوشه Temp و حذف برنامه های نصب شده غیر ضروری می توان حجم این درایو را افزایش داد. بدین منظور طبق تصویر مسیر زیر را طی می کنیم.

 


  • در این مرحله گزینه Storage را جستجو می کنیم


  • از پنجره ظاهر شده درایو C را انتخاب می کنیم


 

  • همانطور که ملا حظه می کنید گزینه های مختلف با میزان فضایی که اشغال کرده اند نشان داده شده است. در این مرحله مواردی را که مایل به خالی کردن فضای آنها را داریم انتخاب می کنیم


 

  • همچنین می توان با حذف کردن برنامه های نصبی غیر ضروری فضای C را افزایش داد. بدین منظور از پنجره Settings گزینه زیر را انتخاب می کنیم.

 


راهکار دیگر بررسی برنامه هایی است که همزمان با بارگذاری ویندوز اجرا می شوند درحالی که لزوما نیازی به اجرای »ها نمی باشد. برای بررسی این مورد الزم است تا در taskbarراست کلیک کنید گزینه manager Task را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده می توان کلیه برنامه هایی که همزمان با لود شدن ویندوز اجرا می شوند را در سربرگ Up Start مشاهده کرد.


 

با انتخاب برنامه مورد نظر و تبدیل Enable به Disable می توانیم به بار گذاری سریعتر ویندوز کمک کنیم. علاوه بر موارد ذکر شده اشکال در درایورهای سیستم کامپیوتری شما می تواند موجب کندی سیستم شود.
برای بررسی این موضوع در پنجره PC This روی درایو C راست کلیک کرده و گزینه Propertiesرا انتخاب می کنیم و از سربرگ Tools گزینه Check را انتخاب می کنیم و اجازه می دهیم تا درایورها کنترل شوند.مقالات مرتبط

غیرفعال‌سازی آپدیت برنامه‌های مایکروسافت در ویندوز ۱۰

فعال و غیر فعال کردن حالت test mode در ویندوز ۱۰

معرفی آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰

آموزش اضافه کردن یوزر جدید در ویندوز ۱۰

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه