الو رایانه

گوگل و موتورهای جستجو چگونه کار می کنند

گوگل و موتورهای جستجو چگونه کار می کنند

 

engines دو کارکرد اصلی دارند: خزیدن (Crawling) و شاخص کردن (Indexing)، و تهیه کردن لیستی رتبه بندی شده از وب سایت هایی که بیشترین ارتباط را با موضوع شناسایی شده برای پرس و جوی کاربران داشته باشد.

۱-خزیدن و شاخص بندی کردن

خزیدن و شاخص بندی کردن میلیاردها سند، صفحه، اخبار، فیلم و رسانه در اینترنت.

۲-تهیه کردن جواب ها

تهیه کردن جواب برای جستار کاربران، که اغلب از طریق لیست صفحات مربوطه ای که آنها را بازیابی کرده اند و رتبه بندی شده اند تشکیل می شود.

 

۱-خزیدن و شاخص بندی کردن

 

اینترنت را به صورت شبکه ای از ایستگاه های مترو در یک شهر بزرگ در نظر بگیرید. هر ایستگاه یک سند منحصر به فرد می باشد (که اغلب صفحه وب هستند، اما گاهی اوقات یک PDF، JPG و یافایل های دیگر نیز می توانند باشند). موتورهای جستجو نیاز به مسیری دارند تا در میان کل شهر بخزند و ایستگاه ها را پیدا کنند. پس آن ها از بهترین مسیر ممکن استفاده می کنند که به آن لینک می گویند. هدف از ساختن لینک ها برای بستن تمام صفحات در کنار یکدیگر در اینترنت می باشد.

لینک ها به موتورهای جستجو که آن ها را خزنده یا عنکبوت نیز می گویند، اجازه می دهند تا به میلیاردها سند به هم پیوسته در وب دسترسی پیدا کنند. زمانی که موتورها این صفحات را پیدا می کنند، آن ها را رمزگشایی می کنند و به صورت قسمت های انتخابی در پایگاه داده های عظیمی ذخیره می کنند، تا در آینده وقتی به آن ها در یک جستجو نیاز پیدا شد آن ها را فراخوانی کنند. برای انجام دستورات بسیار بزرگ که شامل جمع آوری میلیاردها صفحه که در کسری از ثانیه قابل دسترسی باشند، شرکت های موتورهای جستجو، مراکز داده هایی در سرتاسر دنیا ساخته اند.

 

از این تجهیزات ذخیره غول پیکر شامل هزاران دستگاه برای پردازش مقدار بزرگی از اطلاعات با سرعت زیاد استفاده می شوند. وقتی شخصی جستجویی را در هر کدام از موتورهای جستجو اصلی انجام می دهد، آن ها نتیجه را سریع مطالبه می کنند، حتی یک یا دو ثانیه تاخیر می تواند باعث نارضایتی شود. پس موتورها تا جای ممکن با سرعت زیاد کار می کنند تا پاسخ ها را تهیه کنند.

 

۲-تهیه کردن جواب ها

 

موتورهای جستجو اینترنت دستگاهای پاسخ دهنده می باشند. وقتی شخصی به صورت آنلاین جستجو می کند، موتور جستجو خود را در میلیاردها سند به تکاپو می اندازند و ۲ کار انجام می دهد: اول نتایجی که با جستار مرتبط یا مفید هستند را بازمی گرداند،

دوم این نتایج را بر اساس محبوبیت وب سایت های ارایه دهنده اطلاعات رتبه بندی می کنند. هر دو عامل مرتبط بودن و محبوب بودن تحت تاثیر فرآیند سئو می باشند.

 

 

چگونه موتورهای جستجو ارتباط و محبوبیت را تشخیص می دهند؟

مرتبط بودن برای موتورهای جستجو فقط به معنی پیدا کردن صفحه ای با کلمات مناسب نیست. در اولین روزهای وب، موتورهای جستجو بیشتر از این مرحله ساده جلو نرفته بودند و نتایج جستجو ارزش محدودی داشتند. با گذشت سال ها، مهندسین راه های بهتری برای رسیدن به نتایج جستجو طراحی کردند. امروزه صدها عامل بر روی مرتبط بودن تاثیر می گذارند، و ما می خواهیم در این راهنما بر روی مهم ترین موارد آن بحث کنیم.

 

موتورهای جستجو به طور معمول فرض می کنند که سایت ها، صفحات یا اسناد محبوب تر، شامل اطلاعات با ارزشتری هستند. این فرضیه با توجه به رضایت کاربر با نتایج جستجو، نسبتا موفق بوده است. محبوبیت و مرتبط بودن به صورت دستی مشخص نمی شود. در عوض موتورها معادلات ریاضی خاصی را به خدمت گرفته اند تا مو را از ماست جدا بکنند (مرتبط بودن را بررسی کنند) و بعد به نسبت کیفیت، آن را رتبه بندی می کنند (محبوبیت).

 

این الگوریتم ها صدها متغیر را با هم مقایسه می کنند. در زمینه بازاریابی جستجو، به این متغیرها (عوامل رتبه بندی) اشاره می کنیم.

 

راز موفقیت در موتورهای جستجو

 

(یا چگونه بازاریاب های جستجو موفق می شوند)

 

الگوریتم های پیچیده موتورهای جستجو اینترنت ممکن است به نظر غیر قابل نفوذ برسند. در واقع موتورها خودشان یک دیدگاه کوتاهی به چگونگی دریافت نتایج بهتر یا ذخیره بیشتر ترافیک ارایه کرده اند که در زیر به آن ها می پردازیم.

 

اطلاعات سئو از راهنمای وب مستر گوگل (Google Webmaster)

 

گوگل برای رتبه بندی بهتر در موتور جستجوی خود توصیه می کند طبق موارد زیر اقدام کنید:

در درجه اول صفحات را برای کاربران ایجاد کنید، نه برای موتورهای جستجو. کاربران خود را فریب ندهید یا محتوایی که به موتور جستجو می دهید متفاوت با محتوایی که به کاربرانتان ارایه می دهید نباشد. این کار معمولا به عنوان مخفی کردن “cloaking” شناخته می شود.

سایت خود را با سلسله مراتب و لینک های متنی واضح بسازید. هر صفحه باید حداقل با یک لینک متنی استاتیک قابل دسترس باشد.

یک سایت مفید و با محتوای عالی بسازید و صفحاتی بنویسید که به دقت محتوای شما را توصیف کند. اطمینان حاصل کنید که جزئیات عنوان شما و ویژگی های ALT دقیق و توصیف کننده باشند.

از کلمات کلیدی برای ساخت URL های تشریحی و کاربر پسند استفاده کنید. یک نسخه از یک URL برای دسترسی به یک سند تدارک ببینید، با استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ یا ویژگی “rel=”canonical  برای آدرس دهی به محتواهای تکراری استفاده کنید.

 

اطلاعات سئو از راهنمای وب مستر بینگ (Bing Webmaster)

 

 

مهندسین بینگ در مایکروسافت برای گرفتن رتبه بهتر توصیه های زیر را انجام داده اند. مطمئن شوید که URL های واضح و غنی از کلمات کلیدی جایگذاری کرده اید. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما در بین رسانه ها دفن نشود و بازبینی کنید که رسانه ها لینک ها را از خزنده ها مخفی نکنند.

محتواهای غنی از کلمه کلیدی و مطابق با کلمه کلیدی که کاربران به دنبال آن هستند بسازید. به طور منظم مطالب تازه تولید کنید. متنی که می خواهید شاخص بندی شود را در درون تصویر قرار ندهید. برای مثال، اگر شما می خواهید اسم یا آدرس شرکتتان شاخص بندی شود، مطمئن شوید که در داخل لوگوی شرکت نمایش داده نشوند. معمولا در سئو سایت ها بهینه سازی برای موتور جستجوی بینگ نادیده گرفته می شود.

 


 

مقالات مرتبط

چگونه سایت خود را برای رتبه ۱ گوگل سئو کنیم

چرا محتوا برای سئو سایت حیاتی است؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه