الو رایانه

بد سکتور چیست

  • تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
  • بازدید : 1,756
  • نظرات : بدون ديدگاه
بد سکتور چیست

بد سکتور در هارد

در واقع بد سکتور به یک قسمت کوچک در قسمت ذخیره سازی هارد به نام سکتور گفته میشود که به نظر می رسد دچار مشکل شده باشد. سکتور مربوطه به دستور خواندن و نوشتن واکنشی نشان نمی دهد.

بد سکتور هم میتواند رو هارد های مغناطیسی قدیمی اتفاق بیفتد و هم روی هارد های مدرن و امروزی و در واقع دو نوع مختلف بد سکتور وجود دارد: بد سکتور سخت افزاری و بد سکتور نرم افزاری .

اگر مشکل از نوع سخت افزاری باشد قابل تعمیر نیست اما حالت نرم افزاری آن قابل ترمیم است.

 

در ادامه به توضیح این دو نوع بدسکتور و تفاوت های آن می پردازیم:

حالت فیزکی یا سخت افزاری :

بدسکتور سخت افزاری در واقع به توده ای از فضای سخت افزار روی هارد مربوط می شود که به صورت فیزیکی آسیب دیده است.

از جمله عوامل آن می توان به نشستن گرد غبار  روی سکتور مربوطه یا برخورد هد هارد با آن سکتور می توان اشاره کرد بعلاوه عوامل دیگری وارد شدن ضربه به هارد و ….. اشاره کرد . که قابل تعمیر نمی باشند.

۲٫حالت منطقی یا نرم افزاری:

مانند حالت سخت افزاری سکتور مربوطه آسیب دیده ما این بار نرم افزاری می باشد  و در واقع آسیب فیزکی ندیده فقط به درستی کار نمی کند. احتمال این می رود که سیستم سعی کرده است  تا به آن فایل دسترسی پیدا کند اما  ECC آن با محتوای سکتور هم خوانی نداشته است. این سکتور به عنوان سکتور بد علامت گذاری شده اما با بازنویسی کردن رو آنها یا مانند گذشته با انجام دادن فرمت سطح پایین  قابل ترمیم می باشند بعلاوه windows disk check tool   نیاز می تواند در در رفع این مشکل به ما کمک کند.

دلایل به وجود آمدن بد سکتور سخت افزاری :

این امکان وجود دارد که هارد رایو شما از خود کارخانه با بدسکتور برای فروش ارسال شده باشد . تکنیک های ساخت هارد درایو  هنوز به تکامل  صد درصدی نرسیده اند و گه گاه خطاها و بد سکتور هایی در هارد درایو پس از مراحل تولید مشاهد ه می شود بنابراین با سیستم های حفاظتی که روی آن ها پیدا شده این سکتور نشنه گذاری می شوند تا بعدا در هنگام استفاده به هیچ عنوان از آن ها استفاده نشود.

در هارد دیسک های امروزی  به مرور زمان با پاک کردن و ریختن اطلاعات جدید  احتمال به وجود بد سکتور افزایش پیدا کرده که در یک مموری ذخیره می شود و وقتی که این حافظه اظافی پر شود ظرفیت هارد شروع به پایین آمدن می کند.

در هارد های مغناطیسی بد سکتور ها سخت افزاری  می توانند به دلایل فیزکی از جمله ضربه خوردن هارد و در نتیجه برخورد هد با صفحه ذخیره سازی یا ورود هوا به داخل هارد و نشستن گرد و غبار اشاره کرد. اما در اصل دلایل مختلفی می تواند باعث آن باشد و محدود به موارد ذکر شده نمی باشد.

همچنین شاید دوست داشته باشید بخوانید: آموزش برداشتن تیک دوم تلگرام

دلایل بوجود آمدن  بد سکتور نرم افزاری :

این نوع بد سکتور معمولا توسط نرم افزار ها ایجاد می شود. به عنوان نمونه  در نظر بگیرید کامپیوتر شما در حال کردن است و به طور ناگهانی برق قطع می شود و در همین زمان برنامه مورد نظر در حال انتقال یا نوشتن مطلبی رو هارد شما می باشد . وقتی که دوباره برق  وصل می شود امکان دارد که سیستم عامل کد ecc  را با سکتور مربطه چک کرده و متوجه شود که همخوانی ندارد در چنین مواقعی این سکتور به عنوان سکتور بد نشانه گذاری می شود و از آن استفاده نمی شود. و توسط یکی سرویس به اسم  S.M.A.R.T  شناسایی شده و دوباره آدرس دهی می شوند. این سرویس آدرس تمام بد سکتور های هارد شما را در خود نگه داری می کند.

در نتیجه توصیه می شود که همیشه یک فایل بک آپ از هارد خود یا اطلاعات خود داشته باشید.

در چنین مواقعی می تونید از سرویس خود ویندوز به اسم DISK CHECK TOOL  یا به صورت مخفف CHKDSK  استفاده کنید که تمام هارد شما را اسکن کرده و بد سکتور ها را شناسایی می کند  و اگر نرم افزاری و قابل تریم باشند آنها را دوباره قابل استفاده خواهد کرد. البته اگر خود ویندوز تشخیص دهد تعداد زیادی بد سکتور وجود دارد به صورت اتوماتیک این سرویس را اجرا می نمایید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه