الو رایانه

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل | آموزش تغییر تقویم میلادی به شمسی در اکسل

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل | آموزش تغییر تقویم میلادی به شمسی در اکسل

یکی از مشکلاتی که بیشتر حسابداران شرکت ها و بیشتر منشی ها با آن روبه‌رو هستتند تغییر یا تبدیل تاریخ میلادی به شمسی است. فکر نکنید چون این نرم‌افزار ساخت یک شرکت آمریکایی است پس شما قادر نیستید از آن در کسب وکار خود استفاده کنید، شرکت مایکروسافت (Microsoft) در آپدیت جدید این نرم‌افزار یعنی Excel 2016 این ویژگی را به برنامه خود اضافه ‌کرده است که با این به‌روزرسانی جدید مشکل خیلی از کاربران ایرانی رفع خواهد شد. در این مقاله ما به شما نحوه تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را قدم به قدم و بدون نصب هیچ افزونه‌ای آموزش خواهیم داد، با ما همراه باشید.

convert calendars to shamsi in excel

البته این را هم در اینجا ذکر کنم که تاریخ هایی که با این روش وارد شوند، به صورت متنی نخواهند بود و محاسبات ریاضی بر روی آنها قابل انجام است.

چطور تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنم؟

برای اینکه تاریخ اکسل (excel) خود را به شمسی تغییر دهید، ابتدا باید قسمت یا کادری که قصد تغییر آن را دارید به حالت انتخاب درآورید. بر روی ناحیه‌ای که انتخاب کردید راست کلیک کنید و گزینه‌ی Format cells را انتخاب کنید. البته برای رفتن به همین قسمت می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl + 1 استفاده کنید.

در پنجره باز شده سربرگ Number را مشاهده ‌می‌کنید، حالا آخرین گزینه، یعنی Custom را انتخاب کنید و در کادر زیر Type که هم اکنون کلمه General در آن نوشته شده، فرمت آن را به یکی از فرمت‌های زیر تغییر دهید.

[$-fa-ir,16]yyyy/mm/dd

[$-fa,16]yyyy/mm/dd

convert calendars to shamsi in excel

اگر در هنگام واردکردن فرمول با خطای ?Name# برخوردید، نسخه آفیس (Office) شما از این فرمول پشتیبانی نمی‌کند.

توجه داشته باشید که فرمت هایی که در بالا نوشته شده را با دقت در محل کادر فرمت سل بنویسید و اگر که فرمت وارد شده صحیح نباشد، ممکن است با پنجره خطای زیر مواجه شوید.

convert calendars to shamsi in excel

حالا اگر در قسمتی که فرمت را روی آن اعمال کرده‌اید یک تاریخ میلادی را بنویسید، به تاریخ شمسی آن را تبدیل می‌کند، و همچنین برای مشاهده تاریخ روز جاری به شمسی از توابع ()NOW و ()TODAY استفاده کنید. حالا با یادگیری این آموزش دیگر شما مجبور نیستید که برای وارد کردن تاریخ شمسی از فرمت Text استفاده کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه