الو رایانه

رفع مشکل write protect در فلش مموری رایت پروتکت flash memory

رفع مشکل write protect در فلش مموری رایت پروتکت flash memory

امروز تصمیم بر این داریم تا یکی از مشکلات رایج فلش مموریها که رایت پروتکت نام دارد را با هم بررسی و روش‌های برطرف کردن آن را به شما آموزش دهیم.

write protect چیست؟

رایت پروتکت (write protect) در اصطلاح کامپیوتری به معنی محافظت کردن در برابر نوشتن می‌باشد، در فلش مموریها ارور write protect باعث می‌شود که کامپیوتر شما از نوشتن اطلاعات بر روی فلش مموری جلوگیری نماید و شما قادر نخواهید بود که اطلاعاتی را درون فلش مموری خود وارد کنید و هنگام انتقال اطلاعات به داخل فلش مموری با ارور write protect مواجه می‌شوید.

اما دلایل به‌وجود آمدن این خطا چیست؟

 • گاهی اوقات ممکن است به علت آلود شدن کامپیوتر شما به ویروس، فلش مموری مشکل write protect پیدا کند.
 • نرم افزاری برای محافظت از فلش مموری در برابر ویروسها به بازار عرضه شده که کار این نرم افزار به این صورت است که با تغییراتی که در فلش مموری اعمال می‌کند از نوشته شدن هرگونه اطلاعات درون فلش جلوگیری می‌کند، که البته با این کار خود از ورود ویروسها و فایلهای مخرب به داخل فلش جلوگیری کند.
 • کاربران برای جداسازی فلش مموری از پورت usb از گزینه save remove استفاده نمی‌کنند، و همین امر موجب می‌شود تا در بعضی از مواقع مشکلاتی در ریجستر کردن فلش به‌وجود آید که در نهایت باعث مشکل write protect می‌شود.

روش‌های رفع مشکل write protect

معمولا فلش مموری ها دارای یک سوییچ هستند که در سطح خارجی قرار گرفته است و با حرکت زبانه به سمت جلو عقب ، می توانید آن را unlock کنید.

micro sd

در صورتی که فلش شما فاقد این سوییچ می باشد ، باید گام بعدی را دنبال کنید:

اگر که از کارت آداپتور USB استفاده می‌کنید، روی آداپتور ممکن است این سوییچ وجود داشته باشید.

در صورتی که از کارت ریدر های مک بوک استفاده می کنید ، زمانی که آن ها را وارد می‌کنید ، یک سوییچ مشخص است . تلاش کنید که سوییچ مموری کارت را در دو جهت حرکت دهید.

برخی از وسیله ها ، امکان تغییر sharing permissions یا مجوز های به اشتراک گذاری را با وجود رایت پروتکشن به شما می دهند. در صورتی که از ویندوز استفاده می کنید ، روی دستگاه مد نظر خود راست کلیک کنید و سپس مسیر زیر را طی کنید.:

Share → Advanced Settings → Permissions

از بخش permission ، باکس full control را تیک بزنید و سپس روی OK کلیک کنید.

در صورتی که با پیغام file is write-protected مواجه شدید، و این خطا مربوط به فایل فلش مموری و یا اس دی کارت نبود ، در این حالت نیازی به  غیرفعال سازی خطای رایت پروتکشن نیست.

گاهی این مشکل به خاطر آداپتوری می باشد که از آن برای اتصال مموری کارد خود استفاده می کنید. به عنوان مثال در آداپتور های SDHC ، SD card یا microSD  ، ممکن است بتوانید محتوای فایل را ببینید ، اما متاسفانه امکان تغییر در فایل ها وجو ندارد. در این حالت آداپتور خود را نگاه کنید و متن روی آن را نوع مموری کارد خود مقایسه کنید.

در صورتی که برای مشاهده ی محتوای مموری کارد روی کامپیوتر ، از کارد ریدر های موجود استفاده می کنید ، بهتر است که اتصالات را چک کنید و یا کارد ریدر را تغییر دهید.

در صورتی که روش های معرفی شده کارآمد نبود و یا این که نتوانستید آدایتور دیگری را تهیه کنید ، به نکات زیر توجه کنید:

با ابزار Diskpart در ویندوز ، رجیستری را تنظیم کنید.

در صورتی که از مک بوک استفاده می کنید ، Disk Permissions را تغییر دهید.

اگر که به فایل ها و یا بخش های مدیریتی موجود نیازی ندارید ، تا حد امکان آن ها را فرمت کنید.

از بین بردن Write Protection با ابزار Diskpart

 1. در منوی استارت عبارت cmd را تایپ کنید. سپس پنجره ای به صورت پاپ آپ باز میشود که کامند نام دارد.
 2. در پنجره ی باز شده Diskpart  را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 3. سپس list disk را تایپ کنید و اینتر را بزنید. با این کار تمامی  دیسک های موجود لیست میشود که دیسک مربوط به فلش مموری و یا مموری کارد را شامل می‌شود. برای این که بتوانید تشخیص شوید کدام یک از درایو های موجود write protected  شده است ، در بخش computer ،  آیکن مربوط به هریک را بررسی کنید. همچنین می توانید محتوای یک درایو را خارج کنید و باتایپ مجدد list disk مشاهده کنید که کدام یک از درایو ها ناپدید میشوند.
 4. زمانی که مطمئن شدید کدام یک از دیسک  ها  write protected  می باشد ، select disk X را تایپ کنید. به جای x ،  نام مربوط به درایو را قرار دهید.
 5. عبارت  attributes disk clear readonly  را تایپ کنید و سپس enter را بزنید. این عبارت سبب غیرفعال شدن محدودیت رایت پروتکشن می‌شود.
 6. و در آخر exit را تایپ کنید و سپس درایو را خارج کنید تا مشکل Write protection بر طرف شود.

رفع مشکل Write Protection فلش با File Disabling در ویندوز

 • برای شروع دقت داشته باشید که حتما با اکانت administrator وارد شده باشید.
 • روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

properties

 • در پنجره ی Properties ، تب (Security (tab را که در بالای پنجره قرار دارد انتخاب کنید.

security tab

 • در لیست موجود نام اکانت خود را پیدا کنید و سپس دسترسی را به Read & Write  ، Read & Execute  یا Full Control تغییر دهید.

 

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه