الو رایانه

رفع مشکل کارت گرافیک | مشکل صفحه نمایش | مشکلات درایور کارت گرافیک

  • تاریخ انتشار : ۹ شهریور ۱۳۹۸
  • بازدید : 5,335
  • نظرات : بدون ديدگاه
رفع مشکل کارت گرافیک | مشکل صفحه نمایش | مشکلات درایور کارت گرافیک

 

کار هایی که معمولا بر عهده ی کارت گرافیک می باشد بسیار زیاد است از بازی های ویدئویی گرفته تا کارهای سه بعدی حرفه ای ، کارت گرافیک یک قطعه اساسی برای کسانی است که می خواهند کامپیوترهای خود را به سطح بالاتری از رندر گرافیکی سوق دهند. متأسفانه ،کارت های گرافیکی با مجموعه مشکلات و مشکلات خاص خود همراه هستند. این باعث می شود تا کاربرانی که کارتهای گرافیکی استفاده میکنند و  اینکه چگونه می توانند خطاها را تشخیص دهند یک مقدار دشوار و سخت می باشد چرا که تشخیص مشکل که از کدامین قسمت دستگاه خود می باشد کمی سخت می باشد . در این پست قصد داریم شمارا با چند نمونه از مشکلاتی که سیستم ما مواجه می شود و از این مشکلات از سمت سوی کارت گرافیک می باشد آشنا نماییم .

چند نمونه از علائم مشکل گرافیکی :

Computer Crashes یا کرش کردن یا بیرون آمدن از سیستم عامل :

این خطا معمولا با یک صفحه آبی ظاهر میشوند و سیستم از حالت عادی خود خارج میشود و روی یک صفحه باقی می مانند . این مشکل درمواقعی رخ می دهد که کارت گرافیکی که نصب بر روی سیستم بود و به دلایلی سیستم ان را شناسایی نکرده باشد رخ می دهد.

  •  

Artifacting تغییرات مصنوعی و یا غیر طبیعی تصویر :

ممکن است این موضوع را از طریق صفحه نمایش که تصویری عجیب برای شما نمایان کند . چگونه متوجه خواهید شد ؟ به گونه ای متوجه خواهید شد که کارت گرافیک به این گونه ای تصاویر را نشان خواهد داد که حالت کشیده دارد و همچنین رنگ ها عجیب به نظر می رسند ، مدل های سه بعدی بدون هیچ دلیلی کشیده می شوند ، برفک های دیجیتالی ظاهر می شود ، یا تمام صفحه پوشانده می شود.

راه حل :

معمولا این مشکل میتواند به دلیل آسیب های سخت افزاری باشد اما با چک کردن مانیتور و همچنین بررسی آخرین نسخه درایور کارت گرافیک میتوانید مشکل را برطرف نمایید همچینی خارج نمودن کارت گرافیک از اسلات  بر روی مادر برد و تمیز کردن آن متوان نتیجه ی مطلوب نیز حاصل کرد . 


صدای بلند فن درون کیس  :

وقتی نرم افزاری را بکار می برید که از گرافیک سه بعدی استفاده می کند (یا حتی وقتی کامپیوتر را بوت می کنید!) ، ممکن است بشنوید که صدای هواپیمای کوچک که در داخل کامپیوتر در حال کار است ، به نظر می رسد. این صدای دلخراش یکی از بخش های سیستم شما است که اضافه کاری می کند. اگر این فن یکی از کارت های گرافیک شما باشد ، ممکن است نشانه این باشد که چیزی با آن مطابقت ندارد. مانند عدم سازاگاری بازی یا برنامه برای اجرا با حداقل سیستم مورد نیاز خود که گرافیک مهم ترین بخش آن است

راهکار :

 این مشکل حتما استاندارد های برنامه یا بازی را با حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای آن ها تطابق دهید . و مطمئن شوید که این برنامه یا بازی مناسب گارفیک کارت شما باشد .


Driver Crashes خطای درایور برای راه اندازی مجدد گرافیک :

بعضی اوقات وقتی چند صفحه سیاه می شود ، به طور عادی از رایانه شخصی خود استفاده می کنید. با بازگشت ، به شما اطلاع داده می شود که درایورهای گرافیک خراب شده اند و مجدداً راه اندازی شده اند. این  کامپیوتر شما را خراب نمی کند اما در صورت تکرار اتفاق می تواند بسیار آزار دهنده باشد .

راه کار  :

 برای حل این مشکل نیز راه کار پاک کردن درایور قبلی که بر روی سیتم نصب بوده و نصب مجدد درایور مربوطه از سایت سازنده گرافیک بهترین عملکرد برای حل مشکل است .


Black Screens  صفحه ی سیاه بدون هیچگونه  تصویری اعم از نشانگر موس  و…

اگر به این مشکل بر خوردید برای تشخیص بهتر ایراد ابتدا سیستم خود را به یک مانیتور دیگر متصل نمایید اگر تصویر همچنان تصویر به درستی نمایان شد مشکل از مانیتور نیز می تواند باشد اما اگر همچنان صفه مشکی بر روی مانیتور دیگر پدیدار شد روش های زیر را برای حل این مشکل دنبال نمایید

راه کار :

برای این مشکل شما ابتدا تمامی قطعات مانند رم ، گرافیک  هارد باتری مادر برد CD ROM  و یا هر قطعه دیگر را از مادر برد جدا نمایید و کابل پاور را از پشت کیس نیز جدا نمایید سپس بعد چند دقیقه کوتاه ۵ تا ۱۰ دقیقه  بعد از تمیز کردن اسلات های رم و کارت کرافیک به نصب مجدد آن ها بپردازید .


Crash in game and has stop working  : مشکل پرش در حین بازی و خطای بازی متوقف شده است :

 

در بعضی از مواقع با این سخت افزار سیستم ما وهمچنین گرافیک سیستم ما با برنامه یا بازی مورد نظر همخوانی از لحاظ جواب دادن برای اجرا و پردازش دارد اما ناگهان بعد از چند دقیقه از استفاده از آن برنامه با مشکل بیرون پریدن از برنامه مواجه خواهید شد . این مشکل به علت افزایش دمای کارت گرافیک سیستم می باشد .

راه کار :

برای جلو گیری از این مشکل بهتر است سیستم خود را از گرد غباری که در محوطه ی کیس تجمع کرده است تمیز کنید . همچنین با تمیز کردن محیط داخل کیس باید شرایط ایده آل از نظر دما برای کیس فراهم نمایید برای مثال اگر کیس شما در محیطی قرار دارد که برودت هوا در آن جا بسیار کم است مکان کیس را تغییر داده و حد المکان در محیطی محصور نباشد . خنک نگه داشتن سیستم در حین کار باعث افزایش کارایی و راندمان سیستم شما و همچنین کارت گرافیک شما می شود .


راهکار های کلی برای حل این مشکلات کارت گرافیک  :

  • جدا سازی کارت گرافیک از روی اسلات نصبی بر روی مادر برد
  • چک کردن وضعیت سیستم در حالت safe mod و پاک کردن درایور قبلی کارت گرافیک از بخش control panel – program and feature میتوانید به نصب مجدد درایور گرافیک کارت خود بپردازید
  • نکته هائز اهمیت این است که درایور های کارت گرافیک را بهتر است با وارد کردن مدل دقیق کارت گرافیک در سایت سازنده خود گرافیک کارت پیدا کنید و بر دانلود را انجام دهید  وبر روی سیستم خود نصب نمایید دقت نموندن به نوع ویندوز و معماری ان که همان ۳۲ بیت یا ۶۴ بیتی بودن آن است بسیار مهم است .
  • اگر دانلود فایل درایور کارت گرافیک از سایت سازنده و نصب آن بر طرف نشد کارت گرافیک خود را از اسلات مادر برد خارج کرده و اسلات گرافیکی را کاملا با دستگاه فشار باد قوی تمیز نمایید و لبه ی خارجی که محل اتصال به اسلات بر روی مادر برد می باشد را تمیز نمایید و کجددا در جای خود قرار دهید .
  • در بعضی از مواقع این روش هم نیز مشکل مارا حل نخواهد کرد در آخر تنها راه باقی مانده برای حل مشکل نصب ویندوز جدید می باشد . با انجام اینکار در صورتی که نتیجه ای حاصل نگردید کارت گرافیک خود را برای تعمیر سخت افزاری به مرا کز معتبر ارسال نمایید .
[تعداد: 4    میانگین: 4/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه