الو رایانه

آموزش اکسل EXCEL – ترفنهای اکسل EXCEL

 • تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۷
 • بازدید : 1,047
 • نظرات : بدون ديدگاه
آموزش اکسل EXCEL – ترفنهای اکسل EXCEL

آموزش اکسل EXCEL – ترفنهای اکسل EXCEL

در این مقاله قصد داریم یکسری از مشکلات روزمره و تکراری و همچنین یکسری از ترفندهای مهم  در اکسل بررسی کنیم .

در ادامه با ما باشید.

 

 

اگر برای سوالات کامپیوتری و موبایل مشکلی دارید می توانید باشماره تماس

  ۹۰۹۹۰۷۱۰۲۷ یا ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۹ از طریق تلفن ثابت

تماس گرفته و با کمک کارشناسان الو رایانه مشکل خود را رفع نمایید.

اگر با تماس از طریق تلفن ثابت مشکلی دارید و یا قصد تماس از تلفن همراه را دارید اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 1. فقط با یک کلیک همه سلولها را انتخاب کنید

شما می توانید با فشردن میانبر Ctrl+A  تمام سلول ها رو انتخاب کنید.

 1. باز کردن دسته‌ای فایل‌های اکسل

بجای باز کردن فایل‌ها بصورت تک به تک، شما می‌توانید با انتخاب چند فایل و سپس فشردن Enter همه فایل‌ها را بطور همزمان باز کنید.

 1. جابه جایی بین شیتهای مختلف اکسل

زمانی که شما چند spreadsheet باز دارید می‌توانید با استفاده از Ctrl + Tab بین آن‌ها سوئیچ کنید

۴٫ایجاد یک منوی میانبر جدید

به طور کل سه میانبر در منوی بالا وجود دارد، Save، Undo Typing و Repeat Typing. با این حال اگر شما بخواهید از میانبرهای بیشتری مانند Copy و Cut‌ استفاده کنید می‌توانید به روش زیر انجام دهید:

File->Options->Quick Access Toolbar

و سپس Cut‌ و Copy را از ستون سمت چپ به راست اضافه نموده و Save را بزنید.

 

 

 

 1. افزودن یک خط مورب به یک سلول

زمانیکه شما لیست آدرسی از همکلاسیانتان می‌سازید، مثلا شما ممکن است بخواهید یک لینک مورد در سلول اول برای جداسازی ویژگی‌های سطر و ستون نیاز داشته باشید. اما چگونه آن را ایجاد می‌کنید؟ هرکسی می‌داند که Home->Font->Borders می‌تواند حاشیه‌های مختلفی را برای یک سلول ایجاد کند و حتی رنگ‌های گوناگونی برای آن انتخاب کند. اما اگر بر روی More Borders کلید کنید،. بر روی آن کلیک کند و Save را بزنید.

 1. افزودن یک سطر یا ستون جدید

شما ممکن است بدانید که چگونه یک سطر یا ستون جدید را اضافه کنید ولی واقعا زمان زیادی لازم است اگر بخواهید بیش از یک سطر یا ستون اضافه کنید زیرا باید این کار را X با تکرار کنید. اگر بخواهید X سطر در بالا یا ستون در سمت چپ اضافه کنید بهترین روش درگ کردن و انتخاب X سطر یا ستون است (X دو یا بیشتر می‌باشد). سپس بر روی سطرها یا ستون‌های هایلایت شده کلیک راست نموده و از منوی باز شده Insert را انتخاب کنید. سطرهای جدید در بالا و یا ستون‌های جدید در سمت چپ اضافه خواهند شد.

۷٫داده‌های سلول‌ها را به سرعت Move و Copy کنید

اگر می‌خواهید ستونی از داده در یک spreadsheet را move‌ کنید، سریعترین راه انتخاب آن و جابجایی آن از طریق درگ و دراپ به ستون مقصد می‌باشد. اگر بخواهید داده را کپی کنید باید در حین درگ و دراپ بطور همزمان دکمه Ctrl را پایین بفشارید. آن‌گاه در ستون جدید تمامی داده‌های انتخاب شده کپی خواهند شد.

 1. حذف سریع سلول‌های خالی

برخی داده‌های پیش‌فرض به دلایل مختلفی خالی (blank) خواهند بود. اگر برای افزایش دقت مخصوصا برای محاسبه مقادیر میانگین می‌خواهید آن‌ها را حذف کنید، روش سریع فیلتر کردن همه سلول‌های خالی و حذف آن‌ها با تنها یک کلیک می‌باشد. ابتدا را که میخواهید فیلتر شود را انتخاب کنید، به مسیر Data->Filter بروید و بعد از نمایش دکمه downward، تیک Select All را بردارید و سپس بر روی گزینه آخر یعنی Blanks کلیک کنید. بلافاصله تمامی سلولها نمایش داده خواهند شد. به Home برگردید و بر روی Delete کلیک کنید تا همه آن‌ها حذف شوند.

رایانه کمک

 

 1. جستجوی مبهم با Wild Card

ممکن است در مورد طریقه فعالسازی جستجوی سریع با استفاده از میانبر Ctrl + F بدانید، اما دو wild card اصلی وجود دارد، علامت سوال و ستاره  که در spreadsheetهای اکسل برای فعالسازی جستجوی مبهم استفاده می‌شود. از این دو زمانی استفاده می‌شود که شما در مورد نتیجه نهایی مطمئن نباشید. علامت سوال برای یک کاراکتر و ستاره برای یک یا بیش از یک کاراکتر استفاده می‌شود. اما اگر بخواهید به دنبال کاراکترهای علامت سوال و ستاره بگردید باید قبل از آن‌ها از ~ استفاده کنید.

 1. تولید یک مقدار منحصربه فرد در یک ستون

شما از عملکردهای فیلتر آگاهی دارید اما افراد کمی هستند که از فیلتر پیشرفته (Advanced Filter) استفاده می‌کنند. زمانی که شما می‌خواهید از مقادیر منحصر به فرد داده‌های یک ستون کپی بگیرید می‌توانید آن ستون را انتخاب نموده و به Data -> Advanced بروید. مطابق تصویر یک پنجره برای شما باز می‌شود که باید گزینه دوم Copy to another location را انتخاب کنید و سپس در مستطیل قرمز دوم شکل زیر ستون مقصد را انتخاب کنید. در این مثال سن‌های منحصر به فرد می‌توانند از ستون C به ستون E کپی شوند. فراموش نکنید که باید حتما Unique records only را انتخاب کنید.

 

 

اگر برای سوالات کامپیوتری و موبایل مشکلی دارید می توانید باشماره تماس

  ۹۰۹۹۰۷۱۰۲۷ یا ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۹ از طریق تلفن ثابت

تماس گرفته و با کمک کارشناسان الو رایانه مشکل خود را رفع نمایید.

اگر با تماس از طریق تلفن ثابت مشکلی دارید و یا قصد تماس از تلفن همراه را دارید اینجا کلیک کنید.

 

انتشار با ذکر منبع بلامانع می باشد

written by: alorayaneh

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه