الو رایانه

رفع خطای Windows cannot be installed to this disk در هنگام نصب ویندوز

  • تاریخ انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۸
  • بازدید : 11,480
  • نظرات : بدون ديدگاه
رفع خطای Windows cannot be installed to this disk در هنگام نصب ویندوز

در بسیاری از موارد هنگام نصب ویندوز ممکن است با خطای شایع :

“Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. On EFI system, Windows can only be installed to GPT disks” مواجه شوید که برای تغییر نوع هارد از MBR به GPT راهکارهای موجود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هنگامی که سیستم عامل ویندوز را روی رایانه خود نصب می کنید، ممکن است در هنگام نصب غالباً با یک خطای آزار دهنده با عناوین ذیل که مانع از موفقیت نصب ویندوز بر روی رایانه شخصی شما می شود مواجه شوید:

۱- ممکن است ویندوز روی این دیسک نصب نشود.

۲- دیسک انتخاب شده دارای یک جدول پارتیشن MBR است که در سیستم UEFI ویندوز فقط بر روی دیسک های GPT قابل نصب است و یا بالعکس.

۳- ممکن است سخت افزار این رایانه از بوت شدن این دیسک پشتیبانی نکند. اطمینان حاصل کنید که کنترلر دیسک در منوی BIOS رایانه فعال شده است.

این راهنما با هدف رفع خطای MBR به GPT مورد بحث قرار گرفته که ویندوز را نمی توان در این دیسک نصب کرد و دیسک انتخاب شده دارای یک جدول پارتیشن MBR است.

و این سیستم UEFI میباشد و ویندوز فقط بر روی دیسک های GPT قابل نصب است. در ادامه راه حل هایی برای خلاص شدن از این مشکل توضیح داده ایم تا بتوانید بدون مشکل ویندوز را نصب کنید.

چگونه می توان “دیسک انتخاب شده دارای جدول پارتیشن “MBR” را برطرف کرد؟

راه حل ۱: تنظیمات بوت BIOS را تغییر دهید.

راه حل ۲: دیسک MBR را بدون از دست دادن اطلاعات به GPT تبدیل کنید.

راه حل ۳: دیسک MBR را با استفاده از دستورات در Command Prompt به دیسک GPT تبدیل کنید.

تفاوت MBR و GPT؟ کدام یک برای رایانه شما بهتر است؟

MBR : MBR مخفف Master Boot Record است که بخش بوت ویژه ای است که در همان ابتدای دستگاه ذخیره سازی واقع شده است. این شامل بوت لودر برای سیستم عامل است. دیسک MBR می تواند فضای دیسک ۲TB را مدیریت کند و می تواند حداکثر چهار بخش اصلی را در خود جای دهد.

GPT : GPT مخفف GUID Partition Table با (شناسه جهانی منحصر به فرد) است و روشی دیگر برای ذخیره اطلاعات پارتیشن است. دیسک GPT محدودیت های MBR را از بین می برد، بنابراین محدودیتی در ظرفیت دیسک یا شماره پارتیشن ها ندارد. هنگامی که دیسک جدید را در ویندوز ۸ یا ۱۰ تنظیم می کنید، به شما توصیه می شود از GPT استفاده کنید.

این ویژگی ها به طور عمده به پیکربندی BIOS شما بستگی دارد که آیا می توانید از MBR یا GPT استفاده کنید یا نه؟ رایانه های قدیمی معمولاً از حالت بوت Legacy BIOS + MBR استفاده می کنند، در حالی که رایانه های اخیر از UEFI + GPT استفاده می کنند. اگر این قوانین را رعایت نکنید، به احتمال زیاد با پیام های خطایی که در این مقاله در مورد آنها صحبت شده است، روبرو خواهید شد.

راه حل ۱: تنظیمات بوت BIOS را تغییر دهید

اگر میخواهید از خاصیت GPT استفاده نمایید بایستی برای ورود به بایوس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و به محض مشاهده لوگوی مادر برد دکمه های Del یا F10 و یا F2 بصورت پی در پی بزنید تا وارد محیط بایوس شوید تا بتوانید از قسمت منویBOOT گزینه Legacy را به UEFI تغییر دهید. سپس شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک شما GPT باشد. اگر اینطور نیست، باید هارددیسک را از MBR به GPT تبدیل کنید.

 

bios-boot-Lagacy-UEFI

 

و اگر میخواهید از خاصیت MBR استفاده نمایید بایستی در BIOS ، به بخش Boot Devices بروید و گزینه Boot را پیدا کنید تا بتوانید منابع UEFI را غیرفعال کنید یا درایو CD/DVDV را از UEFI به SATA یا Legacy MOD تغییر دهید.

 

راه حل ۲: دیسک MBR را بدون از دست دادن اطلاعات به GPT تبدیل کنید

DiskGenius یک نرم افزار مدیر پارتیشن شخص ثالث و رایگان است و قادر است بدون از دست دادن اطلاعات، دیسک را به MBR و GPT تبدیل کند. فرایند تبدیل بسیار آسان و ساده است. با این تفاوت که تبدیل MBR به GPT با استفاده از دستورات DiskPart کلیه داده های موجود در هارد پاک می شود.

 

convert partition table style gpt

 

در این مرحله با انتخاب هارد و کلیک راست گزینه convert to GUID Partition Table را انتخاب و در پنجره ای که برای شما باز می شود بر روی دکمه ok کلیک و سپس yes را انتخاب نمائید.

convert partition gpt

are you sure you want to write all change to disk

 

راه حل ۳: دیسک MBR را با استفاده از Command Prompt به دیسک GPT تبدیل کنید

شما می توانید در هنگام نصب دکمه shift+f10 به تنهایی و یا همراه fn روی کیبورد را بزنید تا صفحه Command Prompt برای شما نمایش داده شود.

سپس مطابق تصویر کلمه ی Diskpart را در cmd وارد نمایید و بعد از آن list disk را تایپ و Enter نمایید. سپس با تایپ نمودن Select Disk DiskNumber درایوی را که مایلید بروی آن تغییرات را اعمال کنید انتخاب نمایید. سپس کلمه clean را تایپ نمایید که با اجرای این دستور تمام partition های دیسک پاک می شوند.سپس با اجرای “convert gpt” دیسک انتخاب شده به GPT تبدیل می شود.

 

convert gpt diskpart

 

مقالات مرتبط

آموزش نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش | نصب ویندوز از طریق فلش usb

[تعداد: 4    میانگین: 2.5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه