الو رایانه

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۱

  • تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
  • بازدید : 1,011
  • نظرات : بدون ديدگاه
انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۱

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۱

با سلام خدمت شما دوستان گروه الورایانه

اگر قصد خرید مادربورد دارید و به دنبال ویژگی های یک مادربورد خوب می باشید میتوانید این مقاله تخصصی که توسط مجموعه الورایانه جمع آوری شده را مطالعه بفرمایید.

مقدمه

اگر می خواهید در مورد کیفیت مادربورد ها صحبت کنید، باید مدار تنظیم کننده ولتاژ که مسئول تحویل گرفتن ولتاژ ۱۲+ ولت از منبع تغذیه و تبدیل و تثبیت آن به ولتاژ مورد نیاز پردازنده، حافظه ها، چیپ ست ها و سایر مدار های موجود بر روی مادر بورد است را به خوبی مطالعه کرده و با آن آشنایی عمیق و کامل داشته باشید.

در این مقاله، سفری به اعماق مدار تنظیم کننده ولتاژ خواهیم داشت تا ضمن آشنا کردن شما با این مدار و نحوه کارکرد آن، با تکنولوژی ها و کیفیت قطعاتی که در این مدار استفاده می شود آشنا شوید.

کیفیت طراحی و ساخت مدار تنظیم کننده ولتاژ، یکی از بهترین نشانه هایی است که خود به تنهایی، بیانگر کیفیت ساخت و طول عمر کل مادر بورد است.

یک مدار تنظیم کننده ولتاژ، با به حد اقل رساندن میزان نویز و نوسان در خروجی خود، برای پردازنده و سایر قطعات مادبورد ولتاژی پایدار و تمیز تامین می کند که آنها را قادر می سازد تا فعالیت های خود را به نحو احسنت و در بهینه ترین حالت ممکن انجام دهند.

یک مدار تنظیم کننده ولتاژ نا مطلوب با تامین ولتاژ آلوده به نویز و نوسان برای سایر مدار های مادربورد، می تواند عملکرد آن ها را مختل کرده و در نهایت، باعث هنگ کردن، کرش کردن و ریست شدن سیستم گردیده و یا در بسیاری از موارد، به نمایش صفحه آبی معروف به مرگ ختم شود.

الو رایانه

اگر در این مدار از خازن های نا مرغوب الکترولیتی استفاده شده باشد، اغلب به مرور زمان نشت کرده، متورم می شوند و یا در بسیاری از موارد منفجر می شوند

علت خرابی بسیاری از مادربورد ها، عدم کارکرد صحیح همین مدار است. بنابراین، برخورداری از یک مدار تنظیم کننده ولتاژ با کیفیت، ضامن برخورداری از یک سیستم پایدار با طول عمر چندین ساله خواهد بود.

تشخیص این مدار بسیار آسان است چراکه تنها مداری در مادربورد است که در آن از چوک (نوعی سیم پیچ) استفاده شده است.

برای تشخیص این مدار کافیست بتوانید چوک را تشخیص دهید. در اکثر موارد این مدار در مجاورت سوکت CPU قرار دارد، اما چوک های دیگری نیز در سرتاسر مادربرد پخش هستند. اغلب نزدیک سوکت RAM و چیپ پل جنوبی که وظیفه آن ها تامین ولتاژ برای این قطعات است.

 

انتخاب مادر برد خوب و مناسب

قبل از توضیح آنکه این مدار چگونه کار می کند، اجازه دهید تا شما را با قطعات اصلی که در مدار تنظیم کننده ولتاژ وجود دارد آشنا کنم.

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۲ : آشنایی با قطعات

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۳ : آشنایی با قطعات

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۴ : آشنایی با قطعات

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۵ : فاز (کانال)

انتخاب مادر برد خوب و مناسب – بخش ۶ : پردازنده هایی با بیش از یک ولتاژ

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه