الو رایانه

چگونه مشکل استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز را برطرف کنیم؟

  • تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • بازدید : 1,989
  • نظرات : بدون ديدگاه
چگونه مشکل استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز را برطرف کنیم؟

اگر در زمان کار با رایانه با سرعت بالای فن و سر و صدای زیاد آن سر و کار دارید، احتمالا مصرف CPU به بالاترین حد ممکن رسیده است و به همین خاطر است که سرعت سیستم عامل‌تان کاهش پیدا کرده است. این موضوع بسیار آزار دهنده است، خصوصا در زمان هایی که هیچ برنامه‌ای در حال اجرا نیست و دلیل این اتفاق را نمی‌دانید.

واحد پردازش مرکزی یا CPU که به طور ساده‌تر آن را پردازنده نیز میگویند، مغز و عنصر اصلی رایانه‌ی شما محسوب می‌گردد. برای مثال مغز انسان با فکر کردن زیادی دچار سردرد می‌شود، پردازنده‌ی مرکزی یا همان (cpu) نیز ممکن است به خاطر زاید بودن فرآیند‌ها دچار مشکل شود و برای تکلمیل کردن وظایف خود آن سرعت همیشگی را نداشته باشد.

در بیشتر مواقع می‌توان با کنترل و مدیریت فرآیند‌های در حال اجرا در کامپیوتر، جلوی افزایش سرعت پردازنده را گرفت. اما ممکن است همیشه مشکل به همین سادگی برطرف نشود، چرا که مشکل به خاطر برنامه های باز شده توسط کاربر نیست. مشکل می‌تواند به خاطر وجود یک باگ یا همان (ویروس های رایانه‌ای) ، یا یک فرآیند ناخواسته باشد که این امر باعث مصرف بیش از حد CPU میشود و سرعت سیستم عامل را کاهش میدهد. در این مطلب قصد داریم نحوه برطرف کردن این مشکل را برسی کنیم.

آیا مشکل از WmiPrvSE.EXE است؟

فرآیند WMI Provider Host که با نام Windows Management Instrumentation نیز شناخته می‌شود (به معنی ابزار دقیق مدیریت ویندوز) ، بخشی از سیستم عامل ویندوز است و وظیفه‌ی دسته‌بندی، نظارت و حل مشکلات احتمالی تعداد زیادی از سیستم‌ها در یک شبکه را بر عهده دارد. اما  جالب این است که این فرآیند خودش می‌تواند از کنترل خارج شود!

برای اینکه متوجه شوید که آیا این فرآیند دلیل اصلی کاهش سرعت و مصرف بیش از حد CPU شده یا خیر ، کافی است با فشردن کلید‌های ترکیبی Ctrl + Shift + ESC تسک منیجر (Task Manager) را باز کرده و به دنبال فرآیند WmiPrvSE.exe بگردید و ببینید که مصرف CPU اگر بیش از اندازه است  این فرآیند بدون این که نرم افزاری خاصی در حال اجرا باشد، نشان دهنده‌ی اختلال در آن خواهد بود.

شرکت مایکروسافت جدیدا اصلاح رسمی این مشکل را از بین برده است و تنها راه حلی که دارید شروع مجدد این فرآیند به صورت دستی خواهد بود. برای این کار ابتدا در ویندوز به دنبال Services بگردید و سپس در پنجره‌ی جدید به دنبال Windows Management Instrumentation باشید. بعد از یافتن فرآیند یاد شده روی آن کلیک راست کرده و سپس Restart را بزنید. شما همچنین می‌توانید به طور کلی این سرویس را متوقف کنید یا سیستم عامل را ری‌استارت نمایید.

اگر مشکل WmiPrvSE.exe همچنان باقی بود، با استفاده از Windows Event Viewer به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است فرآیند دیگری WMI را مشغول کرده باشد. برای این کار:

  • اگر از ویندوز ۱۰ یا ۸ استفاده می‌کنید، روی استارت کلیک کرده و سپس Event Viewer را انتخاب نمایید.
  • اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، با استفاده از منوی استارت Eventvwr.msc را جستجو و اجرا نمایید.

وقتی پنجره‌ی مربوط به Windows Event Viewer باز شد به مسیر Applications and Service Logs > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational بروید. حالا به پایین اسکرول کنید و خطاهای اخیر را مشاهده نمایید.

برای هر کدام از خطاها، به دنبال ClientProcessId باشید. به یاد داشته باشید هر بار که یک فرآیند را مجددا اجرا می‌کنید، ID آن تغییر پیدا می‌کند. بنابراین دلیلی ندارد که ارور‌های قدیمی‌تر را بررسی نمایید.

اگر فکر می‌کنید که یکی از فرآیند ها باعث مصرف بالای CPU شده، می‌توانید با استفاده از ID فرآیند یاد شده، آن را در تسک منیجر پیدا کنید.

تسک منیجر را باز کرده و به تب Services بروید و فرآیندهای درون آن را بر اساس PID مرتب نمایید. اگر فرآیند خطاکار مورد نظر در حال اجرا باشد، می‌توانید با کمی بررسی بیشتر آن را بیابید.

روی آن کلیک راست کرده و سپس Open File Location را بزنید تا متوجه شوید که این فرآیند مربوط به کدام نرم‌افزار است. به روزرسانی یا حذف کردن این اپلیکیشن احتمالا مشکل WMI را برطرف خواهد کرد.

همچنین امکان دارد این فرآیند یک ویروس باشد. شما تنها می‌توانید یک نسخه از آن را در لحظه مشاهده کنید. بنابراین اگر چند نسخه از آن را دیدید و یا اینکه بعد از متوقف کردن آن، باز هم به اجرا درآمد باید به سرعت با استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند ، سیستم را اسکن کنید.

آیا فرآیند ساکن سیستمی (System Idle Process) مصرف CPU را افزایش داده است؟

اکثر کاربران بعد از بررسی مصرف CPU در تسک منیجر متوجه می‌شوند که مصرف بیش از حد پردازنده مربوط به فرآیندی به نام System Idle Process است. این مصرف عموما نزدیک به ۱۰۰درصد خواهد بود.

این اتفاق تنها در ویندوز نمی‌افتد، اما در این سیستم عامل می‌توان با اجرای تسک منیجر آن را مشاهده کرد و موضوعی غلط انداز است که کاربران فکر می‌کنند مشکلی در سیستم عامل وجود دارد که یکی از فرآیندها تا این حد از CPU استفاده می‌کند. البته این موضوع به این معنا نیست که در صورت مشاهده‌ی مصرف زیاد این فرآیند هیچ مشکلی وجود ندارد، اما احتمالا معضلی که به دنبالش هستید در جایی دیگر اتفاق افتاده است.

در واقع شما باید انتظار داشته باشید که در بیشتر مواقع وقتی از سیستم عامل استفاده‌ی سنگینی ندارید (مثلا نرم افزاری مثل فوتوشاپ یا یک بازی را اجرا نکرده باشید)، مصرف CPU توسط فرآیند یاد شده ۹۵ درصد یا بیشتر باشد. هر چه این مقدار کمتر باشد به این معنی است که فرایندی دیگری مصرف CPU را به خود اختصاص داده است.

فرآیندهای زیادی مصرف CPU را بالا برده‌اند؟

فرآیند در پس زمینه، به فرآیندی گفته می‌شود که هیچ پنجره‌ای مثل نرم‌افزار برای انجام وظایفش باز نباشد، اما در تسک منیجر قابل مشاهده است و بخشی از مصرف CPU را به خود اختصاص داده. یک کامپیوتر سالم ممکن است تعداد زیادی از فرآیندهای پس زمینه را در حال اجرا داشته باشد چرا که ویندوز خودش به تنهایی نیازمند است تا تعدادی از فرآیندها را در پشت صحنه اجرا کند.

برای بررسی این مورد می‌توانید تسک منیجر را از طریق جستجوی ویندوز اجرا کنید یا اینکه به اجرای tasmgr.exe بپردازید. تب فرآیندها به طور پیش فرض به نمایش در خواهد آمد و نه تنها مقدار مصرف کلی CPU را به شما نمایش می‌دهد بلکه مصرف CPU توسط هر اپلیکیشن را نیز به اطلاعاتان خواهد رساند. این کار را زمانی باید انجام دهید که هیچ نرم افزاری باز نباشد.

درویندوز ۱۰برای این کار به سربرگ Startup در تسک منیجر بروید.

در ویندوز ۷، از تسک منیجر خارج شوید و از قسمت جستجو یا Run، نسبت به اجرای msconfig.exe اقدام نمایید. حال به سربرگ Startup بروید.

در این قسمت می‌توانید بعضی از اپلیکیشن‌هایی که به صورت پیش‌فرض همزمان با بوت شدن ویندوز اجرا می‌شوند را مشاهده کنید. با بررسی دقیق فرآیندهایی که به نظرتان طبیعی نیستند و مقدار زیادی از CPU را به خود اختصاص می‌دهند را غیر فعال کرده و سپس کامپیوتر را ری‌استارت نمایید.

ممکن است کامپیوتر به ویروس آلوده شده باشد

از طرف دیگر یک بدافزار یا همان ویروس می‌تواند دلیل اصلی مصرف بالای CPU باشد. بدافزار‌ها و ویروس‌های زیادی وجود دارند که قبل از مقابله با آن‌ها باید به خوبی آن‌ها را بشناسید. کامپیوتری که  به ویروس آلوده شده باشد ممکن است فرآیندهایی را در پس زمینه اجرا کند که مصرف نسبتا زیادی از CPU داشته باشند. ممکن است این بدافزارها از طریق ایمیل و بخش‌های مختلف  انتقال پیدا کند.

مصرف زیاد CPU می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد

اینکه چه برنامه یا بدافزاری باعث کاهش سرعت کامپیوتر شما شده می‌تواند کار سخت و زمان‌بری باشد. این مشکلات لیست شده در این مقاله بین اصلی و مهمترین دلایل مصرف بالای CPU قرار دارند، اما ممکن است بعد از طی کردن مراحل بالا باز هم با مصرف بالای پردازنده در سیستم‌تان مواجه باشید. اگر این مشکل همچنان شما را آزار می‌دهد میتوانید با کارشناسان الو رایانه تماس بگیرید.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه