الو رایانه

آموزش سامانه ابلاغ الکترونیک خدمات قضایی | ثبت نام در سامانه ثنا

آموزش سامانه ابلاغ الکترونیک خدمات قضایی  |  ثبت نام در سامانه ثنا

می‌دانیم که؛ خدماتی که قبلا به صورت سنتی ارائه می‌شد امروزه دیگر به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود، که یکی از این خدمات پیگیری پرونده های قضایی می‌باشد. پیگیری پرونده های قضایی از طریق اینترنت تعداد مراجعات مردم را نسبت به قبل بسیار کاهش داده است. امروز قصد داریم تا نحوه ثبت نام در سامانه ثنا و نحوه پیگیری پرونده های قضایی با شماره شانزده رقمی پرونده و کد ملی از طریق اینترنت به شما کاربران عزیز آموزش دهیم. البته امیدواریم هیچ وقت به این آموزش احتیاج پیدا نکنید.

سامانه ثنا چیست؟

بر اساس ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه وظیفه دارد اوراق قضائی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه‌ای که به این منظور ایجاد گردیده مراجعه کنند.
برای اینکه قادر باشید به آسانی و بدون هیچ مشکلی در این سامانه ثبت نام کنید، در ابتدا باید با اصطلاحات و لغات این مجموعه آشنا بشوید.
eblaghye

ابلاغ الکترونیکی :

سامانه‌ای الکترونیکی است که توسط شبکه اینترنت قابل دسترسی برای طرفین دعوا، نماینده قانونی ، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و سایر اشخاص مربوطه جهت ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی به صورت الکترونیکی است.

حساب‌ کاربری:

این عبارت، نشانی الکترونیکی است که هریک از مراجعه کنندگان به قوه قضائیه به منظور دسترسی به سامانه ابلاغ اختصاص داده می‌شود. این حساب شامل یک شناسه کاربری و گذار واژه است.

راهنمای سامانه ثنا

برای ثبت نام می‌توانید به دو روش زیر اقدام کنید:
  • مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی
شخص متقاضی قادر است با ارائه کارت ملی و تمامی اطلاعات شخصی (اطلاعات شناسنامه، آدرس، کد پستی، شماره تلفن) و دریافت امضای الکترونیک توسط دفترخدمات قضایی، در سامانه ثبت نام الکترونیک جهت ابلاغ اوراق قضایی ثبت نام و سپس می‌تواند نسبت به طرح دعوا اقدام نماید.
 لازم به ذکر است جهت ثبت نام حتما می بایست موبایل خود را جهت تایید شماره، همراه داشته باشید.
  • ثبت نام در سامانه ثنا (در منزل)
اگر قصد ثبت نام در خانه خود را دارید می‌بایست در اولین مرحله در سامانه به آدرس http://sana.adliran.ir ثبت نام و سپس به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

مراحل ثبت نام سامانه ثنا

  • در صورتی که شخصی حقیقی هستید، بر روی ثبت‌نام شخص حقیقی کلیک کنید.
ثبت نام سامانه ثنا
  • مطابق تصویر اطلاعات خود را اعم از کدملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد کنید.

ثبت نام سامانه ثنا

 

  • پس از تایید توافق نامه کاربری مشخصات شناسنامه‌ای خود را به طور صحیح وارد نمایید.
ثبت نام سامانه ثنا
  • دقت داشته باشید در این مرحله شماره تلفن ثابت و همراه خود را به درستی وارد نمایید تا در هنگام ارسال ابلاغ دچار مشکل نشوید.

ثبت نام سامانه ثنا

 

  • پس از پر کردن دیگر اطلاعات مانند محل اقامت (اقامتگاه) ، گروه بندی ابلاغیه و بارگذاری تصویر بایستی روی اتمام ثبت اطلاعات اولیه کلیک نمایید.

ثبت نام سامانه ثنا

جهت اخذ امضا و احراز هویت، کارت ملی و شماره موبایل خود را که هنگام ثبت نام وارد کرده بودید را ببه همراه داشته باشید و به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. در شهرستان هایی که دفتر خدمات قضایی وجود ندارد باید به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید.
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه