الو رایانه

نحوه محاسبه یارانه سال ۱۳۹۷ – الو رایانه

  • تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
  • بازدید : 1,258
  • نظرات : بدون ديدگاه
نحوه محاسبه یارانه سال ۱۳۹۷ – الو رایانه

نحوه محاسبه یارانه سال ۱۳۹۷

کاهش ۱۱ هزار میلیارد تومانی از بودجه هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه ۹۷ نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه ها در سال آتی دارد.

 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان ، با ارائه لایحه بودجه ۹۷  به مجلس مشخص شد که دولت بودجه اجرای هدفمند کردن یارانه ها را حدود ۱۱ میلیارد تومان کاهش داده است و این امر نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه در سال آتی دارد.

درلایحه بودجه ۹۷ خالص وجوه ناشی از هدفمند کردن یارانه ها، ۳۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالیکه این رقم در سال جاری ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است بنابراین به طور حتم باید تعدادی از افراد از لیست یارانه بگیران فعلی خارج شوند تا تعادل بین میزان پرداختی ها و  این ارقام به وجود آید.

 

بحث تغییر مکانیزم پرداخت یارانه  و حذف دهک های پردرآمد از همان ابتدای اجرای طرح هدفمندی مطرح بود اما با وجود تاکید دولت ها  تنها حدود ۴ میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف شدند و تا به حال منابعی از این بخش به تولید و دهک های پایین جامعه پرداخت نشده است.

الورایانه مرکز حل مشکلات کامپیوتری رایگان

یارانه به مفهوم کنونی آن از دههٔ چهل وارد اقتصاد ایران شد. اما تا پیش از ان نیز برخی قوانین و دستور العمل‌ها، مصداق‌هایی جزئی از یارانه بودند هرچند که ماهیتاً تفاوت‌های آشکاری با یارانه کنونی داشته است.

در زیر اشاره مختصر به این فعالیت‌ها می‌شود: دوران صفویان:نوعی تخفیف مالیاتی وجود داشته است. دوران قاجار :سیاست‌هایی در جهت توسعه زراعت، که در آن دادن بذر و مساعده به مستأجر پیش بینی شده بود.

سال ۱۳۱۱:دخالت مستقیم دولت در عرضه و تقاضا (تولید): تصویب قانون جهت تأسیس سیلو در تهران به منظور خرید و ذخیرهٔ گندم توسط سازمان غله، برای مقابله با کمبود احتمالی. سال ۱۳۱۵: بارندگی خوب باعث افزایش عرضه و در نتیجه باعث کاهش قیمت گندم شد.

سازمان غله نیز خرید گندم با قیمتی بالاتر از قیمت بازار برای حمایت از کشاورزان را در دستور کار خود قرار داد و تا سال ۱۳۲۱ نیز دولت دو هدف حمایت از کشاورزان، تهیه و ذخیره گندم و تهیهٔ نان ارزان برای مصرف‌کنندگان کم در آمد را در دستور کار قرار داد که این امر موجب شد تا مالکین بدترین نوع گندم را به دولت بفروشند و نوع خوب ان را در بازار آزاد عرضه کنند.

 

بر این اساس گویا این بار دولت دوازدهم عزم خود را جزم کرده و در لایحه بودجه ۹۷ ، مسیر پرداخت یارانه نقدی را به سمت خانوارهای نیازمند تغییر داده است به گونه ای که در این لایحه  آمده ، دولت در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، این اجازه را دارد که در سال آینده از محل منابع سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها تا مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان هزینه کند که نسبت به امسال ۱۱ هزار میلیارد تومان کمتر است .

 بر اساس این گزارش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یک نشست خبری، مکانیزم تغییر روش در پرداخت یارانه نقدی را از حذف ثروتمندان به شناسایی افراد نیازمند تایید کرد و در خصوص چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها در سال آینده توضیحاتی ارائه داد.

نوبخت تاکید کرد: با توجه به مصوبه مجلس، دولت مکلف به حذف برخی یارانه‌بگیران شده است بر این اساس یارانه را باید به کسانی که نیازمند هستند و یا استحقاق آن را دارند، بدهیم .

نوبخت البته تاکید کرد که ارقام اعلام شده درخصوص حذف ۲۰ یا ۳۰ میلیون نفر درست نیست، زیرا جامعه هدف به‌طور دقیق مشخص نشده است و نمی‌توان گفت که در حال حاضر چه تعداد از شمول دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر یارانه نقدی تنها به افراد نیازمند پرداخت شود، رقم حذف شده حتی از این ارقام نیز فراتر خواهد رفت.

وی افزود:دو روش برای شناسایی افراد و پرداخت یارانه وجود دارد، اول آنکه به حساب ۸۰ میلیون نفر سرکشی کنیم که در اینصورت همین دعواهای کنونی پیش می‌آید و  نهایتاً ۳ تا ۴ میلیون نفر حذف شدند.

به گفته نوبخت  روش دیگر، شناسایی افراد نیازمند بوده که برای این موضوع ۳ سازوکار در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گفته به احتمال قوی ساز و کار پرداخت یارانه در سال ۹۷ طبق روش شناسایی افراد نیازمند و حذف مابقی آحاد جامعه از لیست یارانه بگیران خواهد بود.

بر این اساس عمده افراد نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که ثبت و شناسایی شده اند؛ بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تامین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد.

بر اساس این گزارش گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تا کنون شناسایی نشده اند اما به گفته نوبخت می توانند تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی،  یارانه آنها را نیز به همان مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان پرداخت خواهد کرد.

 

لینک های مرتبط

یارانه چیست – چگونه در سامانه یارانه ثبت نام کنیم

بسته حمایتی دولت، از سیر تا پیاز

ثبت شماره شبا سهام عدالت

دریافت سود سهام عدالت و پیگیری وضعیت سهام عدالت

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه