الو رایانه

دلایل آپدیت کردن بایوس چیست؟

  • تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • بازدید : 4,604
  • نظرات : بدون ديدگاه
دلایل آپدیت کردن بایوس چیست؟

یکی از مواردی که بیشتر کاربران با آن سر و کار دارند ، آپدیت کردن یا بروز رسانی نسخه بایوس سیستم‌شان است. ما در این مقاله قصد داریم تا به همین موضوع بپردازیم. شاید خیلی از کاربران واژه بایوس (BIOS) را شنیده باشند و بدانند چیست اما ما برخود لازم می‌دانیم تا تعریف مختصری از بایوس را برایتان شرح دهیم.

بایوس (BIOS) چیست؟

کلمه بایوس به زبان انگلیسی Basic Input/Output System یعنی سیستم ورودی و خروجی پایه که سه نوع AMI ، AWARD و Phoenix را دارد و در واقع بایوس یک تراشه الکترونیکی است که بر روی مادربرد نصب است . این تراشه روی تمامی عناصر موجود در مادربرد مدیریت دارد و فرایند بوت BOOTING را انجام میدهد و از سالم بودن یا نبودن تمام قطعات رایانه یا لپتاپ اطمینان حاصل می‌کند. برای مثال در صورتی که ولتاژ های سیستم مناسب باشند ، این قسمت ، کارت گرافیک ، پردازنده ، رم و منبع تغذیه را بازبینی می کند . در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد شما رو توسط بوق هایی رمزگونه با خبر می کند .

what are the reasons for updating bios

حال که با مفهوم بایوس (BIOS) آشنا شدید بهتر است به سراغ دلایل آپدیت کردن بایوس برویم. بروزرسانی بایوس (BIOS Update) به ندرت ضروری می شود و به همین دلیل، سازندگان نیز آپدیت های کمی منتشر می کنند . در واقع بروزرسانی BIOS تنها در مواقع خاص و برای حل مشکلات عجیب صورت می‌گیرد و در حالت معمول نیازی به بروزرسانی وجود ندارد، هر چند برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها تنها پس از بروزرسانی بایوس فعال می‌شوند.

دلایل آپدیت کردن بایوس

  • با آپدیت کردن بایوس (BIOS) این امکان را برای مادربرد فراهم می‌شود تا مادربرد از پردازنده‌های جدید و پیشرفته با سرعت بالاتر پشتیبانی کند . از آنجایی که ممکن است شما قصد داشته باشید پردازنده فعلی خود را با یک پردازنده سریعتر و جدید تر جایگزین کنید، امکان آن هست که بایوس (BIOS) آن را شناسایی نکند ، یا تنظیمات صحیح برای بایوس آن پردازنده درBIOS وجود نداشته باشد که در بعضی موارد با بروزرسانی BIOS این مشکل را حل می‌شود.
  • ممکن است شما عکس ها و فیلم های زیادی درون کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود داشته باشید و حالا حجم دیسک آن پرشده است و شما مجبورید یک دیسک با حجم بالا بر روی آن نصب کنید اما این عمل با موفقیت انجام نمی‌شود مگر آنکه بایوس خود را آپدیت کنید.
  • بایوس اجزای مادربرد را مدیریت می‌کند و اگر این عنصر اصلی آپدیت نباشد ممکن است با خطا هایی روبه‌رو شوید.

همانطور که با آپدیت سیستم عامل می‌توان از ویژگی های جدید آن استفاده کرد، با آپدیت بایوس نیز این امکان وجود دارد تا برخی از مشکلات به صورت خودکار رفع و سیستمتان بهینه شود. البته خیلی از کاربران هم هستند که بایوس خود را آپدیت نکرده اند و به مشکلی هم برنخورده‌اند.

 

[تعداد: 3    میانگین: 3/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه