الو رایانه

کارت گرافیک چیست؟ | قدرت کارت گرافیک | gpu چیست

  • تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
  • بازدید : 2,284
  • نظرات : بدون ديدگاه
کارت گرافیک چیست؟ | قدرت کارت گرافیک | gpu چیست

 

 

یک کارت ویدئویی به مادربرد یک سیستم رایانه متصل می شود و تصاویر خروجی را برای نمایش تولید می کند. کارتهای ویدئویی دارای چند بخش می باشند که شامل : واحد پردازش ، حافظه ، مکانیسم خنک کننده و اتصالات به یک دستگاه نمایش است.

 

computer_video_card

 

 

Gpu with heat sink: سینک خنک کننده که بر روی gpu کارت گرافیک قرار دارد، وظیفه انتقال دما از قسمت پردازنده را دارد .

Memory  : همانند رم بر روی مادر برد که وظیفه ذخیره اطلاعات به صورت موقت را دارد

Connections to display devices  : محل خروجی تصویر در انواع دیوایس ها

 


انواع پورت ها خروجی  کارت گرافیک :

  • VGA
  • DVI_I
  •  HDMI
  •  DisplayPort
  • Dual link_DVI
  • Mini DisplayPort

آیا داشتن کارت گرافیک ضروری است ؟

برای پردازش تصاویر از کارت تصویری استفاده می شود تا بتواند در مانیتور شما نمایش داده شود. یک کارت گرافیک خوب می تواند تفاوت زیادی در کیفیت گرافیک شما ایجاد کند، بنابراین اگر بازی می کنید یا با ادیت عکس و فیلم  انجام میدهید، داشتن کارت گرافیک خوب یک امر بسیارمهم است. حتی اگر فکر نمی کنید که استفاده از رایانه شما خصوصاً از نظر گرافیکی شدید باشد، داشتن کارت گرافیک تخصصی در رایانه می تواند مفید باشد.

ویدئو کارت با تعریف در رایانه عملیات ریاضی لازم برای نمایش سریع تصاویر و فیلم ها را پردازش می کند. به طور معمول شامل حافظه دسترسی تصادفی اختصاصی یا RAM ، تراشه هایی است که برای ذخیره داده های مربوط به رسانه های بصری و یک تراشه پردازنده تخصصی به نام واحد پردازش گرافیکی یا GPU استفاده می شود که برای برخورد با فیلم بهینه شده است.


چرا برخی از برنامه ها بدون کارت گرافیک یا نصب نبودن درایور کارت گرافیک اجرا نمی شوند ؟

برنامه نویسان برنامه های فشرده ویدئویی به جای واحد پردازش مرکزی اصلی رایانه، زیر بخش هایی از نرم افزار خود را که مستقیماً بر GPU فرمان می دهد ، می نویسند. از آنجا که GPU دستورالعمل های تخصصی طراحی شده برای فیلمبرداری را به عهده دارد، اما با وجود اینکه CPU یک ابزار عمومی است، اما اغلب می توانید با انتخاب یک کارت گرافیک خوب، عملکردهای ویدیویی بیشتری را از رایانه دریافت کنید تا با به روزرسانی تراشه های پردازنده عمومی یا RAM آن.

برای سیستمهای رایانه ای که نسبتا کار های گرافیکی اعم از بازی یا رندرینگ انجام نمیدهند، امکان ایجاد تصاویر خروجی را می توان در مادربرد یا واحد پردازش مرکزی (که به آن CPU نیز گفته می شود) ادغام کرد. با این حال ، اگر می خواهید فیلم را تماشا کنید یا از طریق رایانه خود بازی کنید ، یک کارت گرافیک اختصاصی کیفیت و گرافیک را بسیار بهبود می بخشد. برای گیمرهایی که به صورت حرفه ای گیمینگ انجام می دهند، یک کارت گرافیک با قدرت بالا مهم ترین بخش سیستم آن ها می باشد و در بین قطعات دیگر سیستم برای گیمینگ اصلی ترین بخش همان کارت گرافیک می باشد این امر به ویژه برای ارائه گرافیک های سه بعدی ضروری است که عموما تمامی بازی های حرفه ای به صورت سه بعدی برای کاربر دردسترس می باشد .

 

grafic


کارت گرافیک به تنهایی خود  یک مدار چاپی (مانند مادربرد) است و شامل واحد پردازش و حافظه خاص خود می باشد که این به خودی خود مانند نوعی رایانه است. این امر در اصل باعث می شود تا پردازنده تصاویر و پردازنده های مادربرد کم شود. به واحد پردازش روی کارت گرافیک (GPU) گفته می شود. این بسیار شبیه به CPU است، اما طراحی آن برای کار با تصاویر بهینه شده است. حافظه موجود در کارت ویدیو بسیار شبیه به حافظه معمولی دسترسی تصادفی (یا RAM) در مادربرد است. کارت گرافیک ها عمام دمای بسیار بالایی تولید میکنند به همین دلیل کارت گرافیک های حرفه ای تر از سیستم خنک کننده قوی تری برخوردار هستند .

۱: سینک خنک کنندهی متصل بر روی برد گرافیک که مسئول حفظ تعادل دمای پردازنده گرافیک می باشد که در نسخه های حرفه ایه کارت گرافیک بسیار بزرگ تر هستند

۲ : در تصویر محل قرار گرفتن gpu را مشاهده میکنید

 

 

grafic card

 

 

[تعداد: 2    میانگین: 2/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه