الو رایانه

IMEI چیست – What is IMEI? – الو رایانه

  • تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بازدید : 1,664
  • نظرات : بدون ديدگاه
IMEI چیست – What is IMEI? – الو رایانه

کد IMEI گوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

مطمئنا تا به حال واژه IMEI به گوش شما خورده است و یا احتمالا آن را بر روی بسته بندی گوشی خود دیده اید. در نگاه اول، شاید کسی نداند که این کد چیست و چه کار هایی با آن می توان انجام داد اما همیشه به ما توصیه شده است که کد IMEI را جایی یادداشت کرده و یا از آن به خوبی نگهداری نمائیم تا روزی اگر گوشی ما گم شد و یا آن را به سرقت بردند به کار ما بیاید. IMEI یک کد عددی منحصر به فرد و تنها مخصوص گوشی شماست که از آن برای شناسایی نوع، مدل و سریال دستگاه شما استفاده می شود.

در صورتی که در پیدا کردن کد IMEI گوشی خود مشکلی دارید و یا در خصوص مشکلات کامپیوتری سوالی دارید می توانید با:

شماره تماس  ۹۰۹۹۰۷۱۰۲۷ یا ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۹ از طریق تلفن ثابت

تماس گرفته و با کمک کارشناسان الو رایانه مشکل خود را رفع نمایید.

اگر با تماس از طریق تلفن ثابت مشکلی دارید و یا قصد تماس از تلفن همراه را دارید اینجا کلیک کنید.

 

امروزه با افزایش تعداد و بهای گوشی های هوشمند و کاهش حجم و اندازه آن ها، این دستگاه ها به هدف اول سارقان تجهیزات الکترونیکی در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. برای مقابله با این پدیده به شدت نا خوشایند،  حفظ و نگهداری از کد IMEI دستگاه خودتان را نباید دست کم بگیرید. بنابراین، دقیقا IMEI چیست و چطور آن را پیدا کنیم؟ به همین منظور الو رایانه (مرکز پاسخگویی به مشکلات رایانه ای ) مقاله ای آموزشی در این زمینه برای شما عزیزان آماده کرده است.

 

IMEI چیست؟

به گزارش الو رایانه عبارت IMEI مخفف International Mobile Equipment Identity به معنی شناسه بین المللی تجهیزات موبایلی است که در واقع یک عدد منحصر به فرد و اختصاص داده شده به دستگاه شماست. از این کد برای شناسایی و تمیز دادن دستگاه های موبایل از یکدیگر استفاده می شود. اگر یک گوشی iPhone 7 داشته باشید، این کد باعث می شود تا گوشی شما از ۵۱ میلیون گوشی دیگری که در سال ۲۰۱۶ فروخته شد متمایز باشد! یک IMEI استاندارد از یک رشته ۱۴ عددی تشکیل شده است که از عدد پانزدهم برای چک کردن صحت این رشته استفاده می شود. یک نسخه ۱۶ رقمی از IMEI نیز وجود دارد که به آن IMEISV گفته می شود و در آن نسخه نرم افزار نصب شده بر روی دستگاه نیز قابل شناسایی است.

 

 

IMEI چیست

IMEI چیست

 

از سال ۲۰۰۴ میلادی، کد های IMEI در قالب AA-BBBBBB-CCCCCC-D نمایش داده می شوند. قسمت هایی که به حروف A و B مشخص شده اند به کد TAC (مخفف عبارت Type Allocation Code) معروف هستند که به واسطه آن، کارخانه سازنده و مدل دستگاه مشخص می شود. برای مثال، کد TAC برای گوشی Google Pixel عبارت است از ۳۵-۳۳۲۹۰۷٫ برخی از مدل ها چندین کد TAC دارند که علت آن نسخه های مختلف از آن مدل، محل تولید و چندین پارامتر دیگر است. برای مثال، گوشی iPhone 5C دارای ۵ نوع کد TAC است.

شش رقمی که با حرف C مشخص شده اند، معرف شماره سریال منحصر به فرد دستگاه شما هستند که توسط کارخانه سازنده به دستگاه شما اختصاص داده می شود. قسمتی که با حرف D در کد IMEI مشخص شده، رقم چک نام دارد و از آن برای بررسی صحت و سقم کد IMEI و تطابق آن با استاندارد های AAG استفاده می شود.

 

مشکلات کامپیوتری

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید: مشکل شناسایی شدن مموری کارت

 

 

چگونه IMEI گوشی خود را پیدا کنید؟

راه های متعددی برای یافتن کد IMEI مربوط به دستگاهتان وجود دارد. یکی از معمول ترین روش های موجود، باز کردن شماره گیر گوشی و شماره گیری *#۶۰# است که پیروی آن، کد IMEI گوشی شما بر روی صفحه نمایش داده می شود.

 

 

IMEI چیست

IMEI چیست

 

 

اگر دستگاه شما Android یا IOS باشد، کد IMEI در بخش تنظیمات یا Setting نیز قابل رویت است. در گوشی های با سیستم عامل IOS، این کد از بخش Setting > General > About قابل دسترس است. برای کپی کردن IMEI کافیست دستتان را روی آن نگه دارید . مسیر دسترسی به کد IMEI در گوشی های اندرویدی ممکن است متفاوت باشد اما به طور معمول در Setting > About Phone > Status قابل رویت می باشد.

 

 

IMEI چیست

IMEI چیست

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید: بازیابی رمز وای فای

 

 

اگر به دستگاهتان دسترسی ندارید، روش های دیگری برای بدست آوردن کد IMEI آن وجود دارد. این کد بر روی بسته بندی تمام گوشی ها به وضوح نوشته شده است. اگر باطری دستگاه شما قابل برداشتن است، خواهید دید که کد IMEI بر روی محل قرار گیری باطری نیز نوشته شده است. در بسیاری از گوشی ها، کد IMEI در پشت دستگاه هک شده است. در برخی دیگر از گوشی ها، مانند iPhone 6s و بالاتر، این کد بر روی سینی SIM کارت نیز هک شده است.

 

چرا کد IMEI مهم است؟

هدف اصلی از کد IMEI اختصاص یک شماره شناسایی منحصر به فرد به هر دستگاه می باشد. در عمل، کد IMEI بسیار مشابه شماره پلاک خودرو در سیستم راهنمایی و رانندگی می باشد. بر خلاف شماره سیم کارت که برای هر گوشی قابل تغییر است، کد IMEI آن ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. هنگامی که به یک اپراتور شبکه متصل می شوید، اپراتور از هر دو کد IMEI و شماره سیم کارت برای فعال سازی گوشی شما در شبکه و ارائه خدمات استفاده می کند. در این حالت، از شماره سیم کارت برای شناسایی شخص شما و اعتبار مکالمه ای تان در آن شبکه و از شماره IMEI برای شناسایی نوع گوشی شما استفاده می شود.

اگر دستگاه شما گم شده و یا به سرقت برود، شما می توانید (به درخواست پلیس) از اپراتور شبکه خود بخواهید تا با استفاده از کد IMEI، محدوده ای که گوشی شما در آن قرار دارد را شناسایی کرده و از دسترسی این گوشی به شبکه جلوگیری نمائید.  اپراتور هال قادر خواهند بود تا با استفاده از پروتکل های ارتباطی خود سایر اپراتور ها را از گم شدن و یا سرقت گوشی شما مطلع کرده و از ارائه خدمات به آن گوشی منع نمایند. به همین دلیل است که هرگونه تلاش برای تغییر کد IMEI در اکثر کشور ها ممنوع می باشد.

 

IMEI چیست

IMEI چیست

 

اگرچه تغییر کد IMEI یک دستگاه فرایندی غیر قانونی است، اما بسیاری این کار را انجام می دهند. برای مثال، سارقان کد های IMEI ای را که هنوز در لیست سیاه اپراتور ها نرفته اند را به دستگاه هایی که سرقت می کنند اعمال می کنند تا قادر باشند بدون امکان ردگیری و شناسایی شدن، از این دستگاه ها استفاده کنند. به همین خاطر نباید هیچگاه کد IMEI دستگاه خود را با کسی به اشتراک نگذارید و از آن مانند یک رمز عبور محافظت نمائید وگرنه ممکن است که این کد مشترکا بر روی دستگاه دیگری کپی شود و برای شما مشکلات قانونی به بار بیاورد.

 

با کد IMEI خود چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

کد IMEI یکی از مهمترین و خاص ترین روش های شناسایی دستگاه شما می باشد. حتما این کد را یادداشت کرده و در یک جای امن نگهداری کنید تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. برای این کار می توانید از یک گاو صندوق دیجیتالی مانند Password Manager برای نگهداری کد ها و رمز های خود نگهداری کنید.

اگر می خواهید بدانید که کد IMEI شما چه اطلاعاتی از دستگاه شما را فاش می کند می توانید به سایت imei.info مراجعه کنید. اگر از یک گوشی با سیستم عامل Android یا IOS استفاده می کنید، نرم افزارهایی وجود دارند که شما را قادر به ردگیری و حتی قفل کردن و یا پاک کردن کلیه اطلاعات گوشی از راه دور می کنند.

آیا کد IMEI گوشی خود را می دانید؟ از همه مهتر آیا آن را در جای امنی یادداشت کرده اید؟ آیا توانسته اید از این کد برای پیدا کردن گوشی گم شده و یا سرقت رفته خود استفاده کنید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در صورتی که در پیدا کردن کد IMEI گوشی خود مشکلی دارید و یا در خصوص مشکلات کامپیوتری سوالی دارید می توانید با:

شماره تماس  ۹۰۹۹۰۷۱۰۲۷ یا ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۹ از طریق تلفن ثابت

تماس گرفته و با کمک کارشناسان الو رایانه مشکل خود را رفع نمایید.

اگر با تماس از طریق تلفن ثابت مشکلی دارید و یا قصد تماس از تلفن همراه را دارید اینجا کلیک کنید.

انتشار با ذکر منبع بلا مانع است

written by: alorayaneh

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تبلیغات

اگر سوال یا اشکالی در زمینه کامپیوتر یا موبایل دارید از خط ثابت با شماره 9099071027 « الورایانه »
تماس بگیرید. (در صورت وجود اشکال در شماره های 909 اینجا کلیک کنید)

الو رایانه